368.media

У «чеського» постачальника неякісної зброї для ЗСУ арештували рахунки (спростування)

У чеської фірми AKM Group-CZ, котра потрапила у скандал з постачанням неякісної зброї для ЗСУ, арештували 38,8 млн доларів на рахунках у Чехії, які були переведені компанії з України. Про це пише екснардеп Ігор Лапін.

(ОНОВЛЕНО) Дана публікація спростовується постачальником.

Мова йде про контракт грудня 2022 року між Міноборони та AKM Group-CZ на постачання 500 од. гвинтівок CZ TSR у калібрі .308 WIN (7,62x51mm) (із ручним перезаряджанням, bolt action) із дальністю ведення ефективного вогню 500-800 м. Вартість закупівлі – 5 млн євро, тобто 10 000 євро за одиницю.

Одразу в око впадає настільки «рівнесенька» ціна за снайперську гвинтівку, таке нечасто побачиш у специфікаціях.За інформацією від офіцерів ЗСУ, ці гвинтівки не стояли на озброєнні у жодній країні світу та не мали NATO Stock Number. Ба більше, ніхто і не погоджував з реальними користувачами закупівлю таких виробів. Основною зброєю снайпера у ЗСУ, відповідно до нормативних документів, є гвинтівки із ручним перезаряджання у калібрі .338 LM (8,58x70mm), які дозволяють вести ефективний вогонь на дистанціях до 1500 метрів, а до 500 метрів снайперу взагалі не рекомендується відкривати вогонь через високу ймовірність його ураження автоматно-кулеметним вогнем противника. Ігор Лапін

Гвинтівки у калібрі .308 WIN (7,62×51мм) можуть застосовуватись виключно у двох випадках: якщо зброя – мультикаліберна, тобто одна і та сама гвинтівка може бути, шляхом легкої зміни ствола, переобладнана із калібру .308 WIN на калібр .338 LM (наприклад, снайперська гвинтівка Barret MRAD) або якщо гвинтівка є НАПІВАВТОМАТИЧНОЮ, як, наприклад, UAR-10, яка стоїть на озброєнні ЗСУ та чудово себе зарекомендувала.Напівавтоматична гвинтівка дозволяє вести як прицільну високоточну стрільбу на дистанціях до 800 метрів, так і, в разі необхідності, вести інтенсивний вогонь на ближчих дистанціях. Тобто, піхотному снайперу не потрібно мати з собою автомат та снайперську гвинтівку – напівавтомат дозволяє це поєднати.

Однак, закуплені гвинтівки CZ TSR у «чеської» компанії AKM Group-CZ («чеської», оскільки окрім номінального директора із чеським громадянством – усі інші працівники та реальні бенефіціари – українці) не є ані бікаліберними, ані напівавтоматичними, тобто не відповідають потребам ЗСУ. Окремої уваги заслуговує той факт, що керівництво Міноборони замість прийняття сторони армії та скасування контракту – усіма можливими заходами підтримували чеського постачальника та наполегливо переконували прийняти ці гвинтівки. А от коли умовляння не спрацювали, повідомили, що «вже нічого не зробиш, гроші сплачені, користуйтесь тим що є».

Наразі, справдились найгірші побоювання – ці поліцейські/спортивні/мисливські гвинтівки CZ TSR почали видавати бійцям на передньому краю фронту. До чого це призвело – солдат з такою гвинтівкою не є ані повноцінним снайпером (ця гвинтівка не дозволяє вести вогонь на 1500 метрів) та не може вести інтенсивний вогонь як піхотинець. Йому треба нести з собою цю гвинтівку та автомат, при веденні інтенсивного бою – очевидно що нести дві гвинтівки неможливо, тому, зрозуміло, чого він позбудеться у першу чергу, і це точно не автомат.

Потенційний аргумент Міноборони за закупівлю цих гвинтівок – «нічого не було, ми хотіли б хоч щось закупити» не проходить, оскільки в цей самий момент в Міністерстві оборони були пропозиції всіх всесвітньовідомих та українських гвинтівок різних калібрів.

Тепер поговоримо про реальну ціну закупівлі. Ціна, яку ми змогли знайти у відкритому доступі – 4 тис. євро з ПДВ за одиницю (оскільки при експорті з Європи ПДВ повертається, то реальна ціна – 3,2 тис. євро за гвинтівку)

Це підтверджується листом Департаменту міжнародного співробітництва МОУ на адресу заступника Міністра оборони України від 09.06.2023 р. про те, що Національний центр по боротьбі із організованою злочинністю поліції Чеської Республіки заблокував 38,83 млн доларів у зв’язку із підозрілими транзакціями та нецільовим використанням коштів Міністерства оборони України. А розблокували лише 1,42 млн євро, оскільки Міністерство оборони «замовило» 500 гвинтівок CZ TSR. Зрозуміло, що розблокували рівно стільки, скільки треба для здійснення закупівлі у виробника, а це шляхом математичної дії складає 2 840 Євро за гвинтівку, що є досить нормальною європейською ціною за подібну оптову партію гвинтівок.

Тобто реально гвинтівки коштували 2 840 Євро за одиницю і навіть якщо додати витрати на транспортування, то виходить близько 7 000 Євро переплати на всьому контрактів. Або, якщо легше сприйняти – 3 500 000 Євро чистого завищення ціни (70% від вартості для МОУ). Нагадаю, що заблокованими залишилися ще близько 37 мільйонів доларів, які були сплачені Україною цій чеській компанії за якимись іншими контрактами, які, судячи з усього, виконані не будуть.

Не дивлячись на ці факти, AKM-group CZ активно весь 2023-й рік продовжувала укладати контракти із Міністерством оборони та державними спецімпортерами.У червні 2023 року державний спецімпортер під управлінням Головного управління розвідки «Спецтехноекспорт» звернувся на адресу департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міністерства оборони України із пропозицією здійснити постачання ВІДНОВЛЕНИХ патронів калібру 8,6х70 мм виробництва (відновлення) компанії GetLoad.cz через вже відому нам AKM-group CZ.

Міністерство оборони, повідомило про відхилення пропозиції із посилання на висновок науково-дослідного інституту та повідомило, що зазначені патрони не можуть бути використані у військах, оскільки окрім того що є цивільними та небронебійними, так ще й відновленними (релоад). Але «Спецтехноекспорт» так хотів продати зазначені патрони що повідомив, що раніше ці патрони він вже якимось чином зміг поставити МО та аргументував необхідність закупівлі саме цим — що зазначені патрони вже були поставлені Міністерству оборони раніше та зауважень при прийомці не було.

Вас може зацікавити:Оксана Марченко, яка втекла в Росію, змінила зачіску і підозріло «оживилася» в мережі. Фото

Зауважень при прийомці і не могло бути, оскільки військові приймають у надзвичайно активному режимі, та тільки звіряється кількості та маркування та фізично не міг перевірити їх серцевину (чи це бойовий вольфрам, чи цивільний свинець) та якість зборки. Справжня «прийомка» відбувається на фронті, коли ці НЕБОЙОВІ перероблені патрони потрапляють на передову. Звичайно, у бійців-снайперів просто немає часу та бажання писати якісь листи-рекламації тощо. Тому, сподіваємось, що про те, що це НЕ БОЙОВІ патрони, снайпери змогли дізнатись до того як зарядили ними гвинтівки і просто викинули цей непотріб. А тепер перейдемо до головного – хто ж стоїть за AKM-group CZ? На очі потрапила ось така візитна картка:

Анатолій Паланійчук – людина з таким ім’ям та прізвищем деякий час очолювала податкову інспекцію в Чернівцях та був керівником Федерації дзюдо у Чернівецькій області. Про нього детальніше напишемо наступного разу.

Exit mobile version