Прокурора Біляївської окружної прокуратури Одеської області Євгенія Кириліна, покараного доганою за справу з крадіжкою капусти, звільнять з посади за незаконну передачу речових доказів та за саботаж розслідування про зґвалтування школярки.
Про це редакція 368.media дізналася з рішення КДПК.
Рішення стало результатом розгляду двох дисциплінарних скарг, поданих керівником Одеської обласної прокуратури Ігорем Домущеєм.
Кирилін працює в органах прокуратури з вересня 2003 року, а з березня 2021 року обіймає посаду прокурора Біляївської окружної прокуратури.
У травні 2024 року КДКП встановила підстави для притягнення Кириліна до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання службових обов’язків, але провадження було закрите через закінчення строку давності.
У квітні 2025 року за аналогічні порушення та дії, що порочать звання прокурора, на нього було накладено стягнення у вигляді заборони на переведення до вищих органів прокуратури чи призначення на вищі посади строком на один рік.
Дисциплінарні скарги, подані у березні, стосувалися двох епізодів, які виявили серйозні порушення у діяльності Кириліна.
Так прокурор незаконно повернув речовий доказ у справі, пов’язаній з незаконним виловом риби (ст. 249, 364, 366 КК). Металевий човен із двигуном «Ямаха», що належав підозрюваному, був визнаний речовим доказом і арештований ухвалою Біляївського райсуду від 29 серпня 2024 року. Проте Кирилін, усупереч вимогам КПК та без погодження зі старшим групи прокурорів, організував передачу цього човна до сільськогосподарського кооперативу «К», де працював підозрюваний. Дії Кириліна включали позаслужбові контакти з адвокатом, який не був учасником провадження, та підозрюваним, а також надання консультацій щодо уникнення кримінальної відповідальності. Зафіксовані телефонні розмови свідчать про можливі домовленості про закриття справи, що суперечить принципам неупередженості та законності.
У іншому кримінальному провадженні від 10 серпня 2020 року за фактом зґвалтування 13-річної дівчини Кирилін, будучи старшим групи прокурорів, допустив численні порушення. Він передчасно перекваліфікував злочин із тяжкого (ч. 3 ст. 152 КК) на менш тяжкий (ч. 1 ст. 155 КК), незважаючи на наявність доказів насильницького характеру дій.
Протягом майже п’яти років розслідування було фактично заморожене: слідчі дії не проводилися, вказівки інших прокурорів ігнорувалися, а підозрюваних не було притягнуто до відповідальності. Це призвело до порушення прав неповнолітньої потерпілої та ігнорування міжнародних стандартів захисту дітей, зокрема Конвенції ООН про права дитини.
Комісія встановила, що дії Кириліна порушують низку норм законодавства та етичних стандартів, зокрема:
Неналежне виконання службових обов’язків (п. 1 ч. 1 ст. 43 закону «Про прокуратуру»), що проявилося у бездіяльності під час розслідування справи про зґвалтування та імітації процесуального керівництва.
Дії, що порочать звання прокурора (п. 5 ч. 1 ст. 43), включаючи позаслужбові контакти та можливі корупційні домовленості.
Грубе порушення правил прокурорської етики (п. 6 ч. 1 ст. 43), що підриває довіру до прокуратури.
Втручання у діяльність іншого прокурора (п. 8 ч. 1 ст. 43), оскільки Кирилін діяв без узгодження зі старшим групи прокурорів.
Ці порушення визнані триваючим дисциплінарним проступком, який розпочався 11 серпня 2020 року (з моменту перекваліфікації справи про зґвалтування) і тривав до 23 січня 2025 року, коли Кириліна було виключено зі складу групи прокурорів.
Рішення КДКП про звільнення Кириліна з посади є пропорційним тяжкості його проступків, враховуючи їх умисний характер, тривалість, попередні дисциплінарні стягнення та шкоду, завдану авторитету прокуратури. Комісія наголосила, що такі дії несумісні з подальшою роботою в органах прокуратури, адже вони підривають принципи верховенства права, законності та захисту прав громадян, зокрема неповнолітніх.