Артем Малиновський — постать, яка рідко з’являється в заголовках, але чиє ім’я давно вписане у схеми «чорного» експорту. Це не просто бізнесмен — він син Михайла Малиновського, партнер екснардепа Бориса Козиря (фото), з яким тісно пов’язаний через аграрно-логістичну імперію групи «Орексім».
Ключовою ланкою в цій ланцюжку довгий час залишалася «Стивідорна компанія Октябрьская». За час повномасштабної війни вона вивезла за кордон 106 тис. тонн олії та пшениці, продаючи продукцію в кілька разів дешевше за світові ціни: олію — по 65-80 центів за кілограм замість 1,4 долара, пшеницю — по 10 центів при ринковій ціні 70. Різниця?
Чистий прибуток — але точно не для бюджету України. В Офісі Генпрокурора подібні випадки називають найпоширенішою схемою “чорного” експорту агропродукції. Її нелегально скупляють за готівку і не сплачують податки, а потім намагаються вивезти за заниженою вартістю.
Після того як «Октябрьская» виконала свою роль, її швидко перейменували на «Толанс» та передали громадянці Узбекистану Аваковій. Експорт припинився, а схема залишилася.
Малиновський із Козирем діяли не самотужки. На підхваті — Пуля Євген (фото), «король обналу» в агросекторі. Його «конвертаційні центри» давно стали легендою: тут валютна виручка «відмивається» та повертається в країну вже у вигляді тіньової готівки.
Компанії Малиновського тісно пов’язані з «обнальщиками» Пулі: «Дросгруп», «Лімітек Лідер», «Антанта Торггрупп», «Динаміткек», «Лейперс Тогрг» і «Прайсус».
Схема проста і цинічна: фіктивні угоди, липові постачання, занижені ціни. Гроші, які мали стати новими дорогами чи зарплатами, зникають у «тіньовому» обігу. У той час як справжні виробники та чесний бізнес змушені платити все більше податків — щоб закрити дірку, залишену такими, як Малиновський та його партнери.
Розслідування проти цих схем відкривалися, але закривалися під приводом «відсутності складу злочину». Зручно, правда? Коли контрольні органи стають співучасниками — схему можна перезапустити під новою назвою.
Євген Пуля є керівником, засновником і кінцевим бенефіціаром ТОВ «Фінансовий холдинг «Термінал-П», ТОВ “Медичний центр Медеус”, ТОВ “Інноваційні медичні системи”, “Інститут квантово-хвильвової медицини та інформаційного поля”, ТОВ “Буллет агрохолдінг”.
Пуля Євген Валерійович числиться директором трьох фірм: ТОВ “Фінансовий холдінг “Термінал-П”(діяльність головних компаній), “ТОВ “Медікал новелті” (оптова торгівля фармацевтичними товарами) та ТОВ “Мосст” (комп’ютерне програмування). Також Пуля є засновником ТОВ “ФК “Ван-капітал” (фінансові послуги).
Пуля контролює “схемний кредит” по Києву. В інфографіці ви можете бачити лише один з ключових ланцюжків, який проходить через підконтрольну йому фірму ТОВ “Белмонт груп”. Основним видом діяльності якої є ремонт машин та обладнання. Проте, компанія умудряється купувати сигарети на суму 58 млн, а продавати іншим фірмам щебінь, селітру, добрива, насіння соняшника і здійснювати будівельні роботи.
Раніше Пулю називали «гаманцем Гройсмана». Коли головою ДФС був Володимир Продан – Пуля повністю контролював «схемний кредит» по місту Києву. Зараз ситуація не змінилася.
Через підконтрольні транзитно-конвертаційні та фіктивні підприємства надавали послуги з конвертації грошових коштів. Документальне прикриття безтоварних операцій щодо незаконного формування податкового кредиту надавалося підприємствам реального сектору економіки. Загальний оборот схеми складає в понад шість мільярдів гривень. Саме стільки не отримав бюджет через діяльність київського конвертатора Пулі. До його конвертцентру входять наступні підприємства:
ТОВ «Агро-тех групп» (43709549);
ФГ «Голоагро Бізнес» (42829676);
ФГ «Золото Ниви» (42829566);
ТОВ «Євро Сіетл» (43596198);
ТОВ «Торговий дім офіс – маркет ХХ» (43596161);
ФГ «Глуган М.М.» код єдрпоу 38874361);
ТОВ «Агростєп Інвест» (43723364);
ТОВ «Астар компані» (43747647);
ТОВ «Профтрейд груп» (43768159);
ТОВ «Роланд імпекс» (43137732)
Згідно з реєстрами Євген Пуля числиться директором та власником 11 компаній. Основними компаніями є ТОВ «ФК» «Вап-капітал», яка займається наданням фінансових послуг на ринку.
В бізнес-структурі Євгена Пулі функціонує фінансова компанія в Києві, яка юридично ніяк не зареєстрована. Проте це не заважає їй здійснювати фінансові операції з переказу коштів готівкою чи в безготівковий спосіб за межі України. Компанія називається «Bullet», що в перекладі з англійської означає «пуля». Досить креативно, чи не так? Далі ще цікавіше, компанія перевозить готівку через кордон в обхід митного декларування. Особлива увага це готівки в росію та з росії. На окупованих територіях, а саме в Криму вони теж працюють. Хоч і «патріотично» вказали, що Крим це територія України, але вони напевно забули, що діяльність на не підконтрольних Україні територіях громадянам України заборонена.