368.media

Національне агентство з акредитації разом з посередниками збирало хабарі за сертифікацію авто

Посадовці Міністерства відновлення (Міністерства інфраструктури), Національного агентства з акредитації України та низки компаній, що займаються сертифікацією транспортних засобів, заробляли хабарі на видачі офіційних документів.

Про це редакція 368.media  дізналася з кримінального провадження ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364 КК.

Схема, за даними слідства, сприяла монополізації ринку сертифікаційних послуг і завдала державі збитків на суму понад 114 млн гривень. Посадовці, зловживаючи службовим становищем, забезпечували безперешкодне отримання акредитації для певних юридичних осіб, пов’язаних із організованою злочинною групою. Водночас інші суб’єкти господарювання стикалися з перешкодами в отриманні таких акредитацій, що сприяло монополізації ринку.

Зокрема, встановлено, що службові особи суб`єктів господарської діяльності, уповноважені на сертифікацію транспортних засобів, зловживаючи службовим становищем вносять до офіційних документів завідомо неправдиві відомості та у подальшому подають останні до контролюючого органу, у тому числі до ДПС України, щодо ціни та кількості виданих сертифікатів, створюючи умови для легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом.

Встановлена кількість реєстраційних операцій першої реєстрації авто та операцій з перереєстрації транспортних засобів у зв’язку з переобладнанням у 2021 році. у яких серед документів що надавались для реєстрації, наявний сертифікат відповідності, вищезазначених товариств щодо індивідуального затвердження завершеного колісного транспортного засобу, згідно з яким було встановлено, що:

При цьому за аналогічний період зазначена значно менша кількість виданих сертифікатів відповідності в порівнянні з вище зазначеними даними. Відповідно до фінансової звітності зазначені підприємства звітують про надання сертифікаційних послуг, обов’язкового технічного контролю транспортних засобів за ціною втричі меншою від ринкової, що може свідчити про тіньовий обіг грошових коштів та ухилення від сплати податків, зборів та обов`язкових платежів до державного бюджету України.

Для формального відображення фінансових результатів господарської діяльності вказаних підприємств, в кінці кожного робочого дня в банківській уставні здійснюється оплата по списку осіб, яким підприємствами видано сертифікат відповідності або сертифікат типу.

Офіційна сума оплати за кожен виданий сертифікат коливається від 70 до 100 гривень. І це при тому, що юридичні/фізичні особи за надання сертифікату сплачують в лабораторії готівкові кошти у розмірі від 2,5 тис. ггривень (колісні ТЗ, ввезені з країн Європи), від 5 до 7 тис. гривень ( колісні ТЗ, ввезені з США).

Тобто, лише незначна частина готівкових коштів, отриманих від замовників послуг в якості оплати вартості послуг (готівкова виручка), в кінці кожного робочого дня вноситься до каси банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки підприємства (готівка здається представником підприємства самостійно. У тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти надання фінансових послуг). В результаті, лише та частина готівкових коштів, яка була зарахована на банківський рахунок підприємства, вноситься до розділу виручки і цей показник (сума зарахованої на банківський рахунок виручки) є головним для розрахунку фінансових результатів діяльності підприємства та використовується підприємством для складання фінансових та податкових звітів.

У такий спосіб підприємства уникали відображення в бухгалтерському та податковому обліках реальних фінансових результатів господарських операцій, здійснених в рамках свої господарської діяльності, та зменшує таким чином базу оподаткування (фінансовий результат до оподаткування/ дохід) і, відповідно, зменшується податкове навантаження — сума податкового зобов’язання.

Серед компаній, які брали участь у схемі, слідство виокремило ТОВ «Укр-Тест-Стандарт», директоркою якого є підозрювана. Компанія, за даними слідства, умисно занижувала доходи від сертифікаційних послуг у фінансовій звітності Економічні експертизи встановили, що ТОВ «Укр-Тест-Стандарт» не задекларувало доходи від сертифікації, що призвело до заниження податку на прибуток на 56,76 млн грн та податку на додану вартість на 58,22 млн грн за 2021 рік.

Додамо, що  колишній керівник ДП «Рівнестандартметрологія» Віктор Зарудний позбавив держпідприємство доходів від сертифікації на користь ТОВ «Рівнестандарт». У січні 2014-го Зарудний очолив держпідприємство завдяки тодішньому губернатору від Партії регіонів Василю Берташу. Під час керівництва Зарудного значно зменшилася кількість сертифікатів ДТЗ «Рівнестандартметрології». Водночас цей показник різко виріс у ТОВ «Рівнестандарт»: доходи з держпідприємства перетекли в приватні руки.

Exit mobile version