НАБУ оголосило підозри п’ятьом фігурантам схеми розкрадання 733 млн грн на закупівлі продуктів для ЗСУ під час воєнного стану. Йдеться, зокрема, про купівлю яєць за завищеними цінами – 17 грн/шт.
Протягом 2022-2023 років харчування українських військових забезпечували через закупівлю так званих комплектів продуктів. Їх замовляли за через затверджений каталог, який налічував 409 позицій. Ціна комплекту формувалася з урахуванням усіх найменувань каталогу та становила їхню середню вартість.
Постачальники продуктів цим користувались та маніпулювали цінами: завищувати їх на ходові продукти та занижувати на маловживані або сезонні продукти.
На перший погляд, порушень не було, і ціна комплекту не змінювалася. Щоправда, картопля, яку постачали тисячами тонн, реалізовувалася втридорога, а сезонні ягоди та фрукти, які майже не замовлялися, коштували копійки.
В результаті такої схеми протягом серпня-грудня 2022 року дві компанії-постачальниці, які належали одній підприємиці, отримали незаконний надприбуток на суму понад 733 млн грн.
Частину цих коштів надалі вивели під виглядом виплати дивідендів та надання поворотної фінансової допомоги пов’язаним компаніям. Ці гроші, зокрема, могли бути використані власницею компаній для придбання готелів у Хорватії та іншої нерухомості. Схемі сприяв посадовець Міноборони, який підписував договори та нібито не помічав цінових аномалій у каталозі.
Після розголосу у ЗМІ співучасники схеми зменшили ціни на 11 найбільш популярних позицій. Це запобігло розкраданню з держбюджету 788 млн грн.
Серед підозрюваних скандально відомий екскерівник департаменту Міноборони із речового забезпечення ЗСУ Богдан Хмельницький та власниця компаній-постачальниць Тетяна Глиняна. Також підозри отримали двоє керівників компаній-постачальниць та фізична особа.
НАБУ вивчає причетність до злочину колишнього заступника міністра оборони Вʼячеслава Шаповалова та ексміністра оборони Олексія Резнікова.