Колишній віцемер Одеси Дмитро Жеман, який очолив міську організацію партії «Батьківщина», контролював корупційні схеми з закупівлі деталей для громадського транспорту Одеси на мільйони гривень.
Про це редакція 368.media дізналася з кримінального провадження БЕБ.
Корупційну схему Дмитро Жеман проводив через свою довірену особу – переселенки з Донецька Інессу Мандрус, яка очолювала підпорядковане віцемеру КП «Одесміськелектротранс».
Слідчі дії санкціонували досить давно. Їх блокував заступник генерального прокурора Дмитро Вербицький, який є другом Дмитра Жемана та однопартійцем. Слідчі дії пов’язані з тендерами із закупівлі деталей для трамваїв: різних балок, корпусів редукторів, бандажів тощо. Загалом на 84 млн гривень.
Розслідування стосується КП «ОМЕТ», яке 7 січня 2022 року почало готувати тендер на закупівлю запчастин для трамваїв. Вони звернулися за комерційними пропозиціями до трьох компаній: ТОВ «ОВМ Фінанс», ТОВ «МС Трейд Україна» і ТОВ «ТПК Промдизель». 18 січня 2022 року було оголошено відкриті торги, на які подали заявки:
- ТОВ «МС Трейд Україна» – 21 941 000 грн
- ТОВ «ТПК Промдизель» – 21 945 000 грн
КП «Одесміськелектротранс» зробило одну з закупівель у березні 2022 року, у найважчий період повномасштабної війни. Договір на 21,9 млн гривень підписали з ТОВ «МС Трейд Україна» (директор Валерій Лаптєв, засновники Олексій Слюсарєв та Олексій Морщагін).
За даними правоохоронців, продавець істотно знизив ціни порівняно з комерційними на частину товарів (корпус редуктора та балка повздовжня візка трамвая Т-3), завищивши ціни на інші. Це дало йому змогу виграти тендер.
11 квітня 2022 року до договору внесли зміни, якими:
- Виключили товари з надто низькою ціною (корпус редуктора і балку повздовжню),
- Зменшили кількість бандажів для трамвайного вагону (з 400 до 198 шт.),
- Зменшили загальну вартість договору до 7 746 840 грн.
Це підтверджує, що фірм спочатку не планувала постачати товари за заниженими цінами. Це був обман, щоб виграти тендер.
У підсумку компанія продала тільки дорогі деталі, ну а потім контракт розірвали у зв’язку з війною. Так вони заробили 7,7 млн гривень. БЕБ вважає, що 2,7 млн грн було фактично викрадено у міста за сприяння керівництва «Одесміськелектротрансу», яке прекрасно знало ринкові ціни.
Судова експертиза підтвердила завищення цін на деякі товари (вісь і бандажі для трамваїв). Зараз призначена додаткова економічна експертиза.