Колишній віцемер Одеси Дмитро Жеман, який очолив міську організацію партії «Батьківщина», керував закупівлями білоруської техніки для міської ради.
Про це редакція 368.media дізналася з аналізу тендері КП «Одесміськелектротранс», котре колишній посадовець очолював з 2015 по 2019 роки.
Мова йшла про тендери міськради та тодішнім нардепом Сергієм Мартиняком по «розпилюванні» 28 млн євро кредитних коштів, котрі надавали на закупівлю трамваїв. 30 серпня 2017 року КП «Одесміськелектротранс» оголосило два тендери на закупівлю елементів трамвайного вагона.
Перший був оголошений на купівлю кузова завдовжки 15-15,5 м із частково низьким рівнем статі за 7,6 млн грн. Другий – на закупівлю візка трамвайного вагона за 4,8 млн гривень. Ймовірно, потім було б оголошено ще один тендер на складання трамвая з цих комплектуючих, проте не все пішло за планом, розробленим на вул. Водопровідний, 1.
За тендером на закупівлю кузова для трамвайного вагона заявки подали три учасники: ТОВ «БКМ-Україна», ТОВ «Агротехніка» та ТОВ «Татра-Південь». Остання компанія є єдиним із цієї трійці реальним виробником трамваїв, але тендерний комітет її заявку одразу відхилив.
24 листопада в результаті аукціону перемогу у тендері здобуло ТОВ «БКМ-Україна» з пропозицією у 7,4 млн гривень. За ці гроші переможець запропонував трамвайний кузов «Модель 802» виробництва «Белкомунмаш» (Білорусь). Другий учасник — ТОВ «Агротехніка» також запропонував таку саму модель, але програв.
Ні ТОВ «БКМ-Україна», ні ТОВ «Агротехніка» ніколи не займалися продажем трамваїв.
ТОВ «БКМ-Україна» було створено лише у травні 2017 року і одразу нібито стало офіційним дилером ТОВ «Белкомунмаш». За умовами тендеру від учасників потрібне надання довідки про наявність аналогічного досвіду, що має наголошувати на їх компетентності.
У ТОВ «БКМ-Україна» з цього приводу прикріпили договір про постачання двох тролейбусів «АКСМ 321» у липні 2017 року. Покупцем виступило … ТОВ «Агротехніка».
ТОВ «Агротехніка» до трамваїв та їх поставок теж жодного стосунку не мала. Ця компанія, що входить до групи «Пан Курчак», з 2002 року успішно займається виробництвом комбікормів. Але довідка про аналогічний електротранспортний «досвід» і в них знайшлася: договір на постачання двох тролейбусів «АКСМ 321», куплених у… ТОВ «БКМ-Україна», підприємству ТОВ «Спільне підприємство «Янікс».
Засновниками ТОВ «Агротехніка» були Сергій Горлач та нардеп Мартиняк (депгрупа «Воля народу»).
Що може пов’язувати чесного народного депутата та ТОВ «Агротехніка» з якоюсь нещодавно зареєстрованою ТОВ «БКМ-Україна»? Є протокол загальних зборів учасників ТОВ «Агротехніка», яким Сергію Горлачу як директору підприємства були надані повноваження брати участь у тендері на постачання трамвайного кузова. Цей протокол було підписано секретарем зборів – Світланою Наумук. Вона за сумісництвом також була помічником на громадських засадах нардепа Мартиняка.
Неймовірно, але факт – протокол загальних зборів учасників ТОВ «БКМ-Україна», на якому якогось Романа Спіріна обрали директором цієї фірми підприємства, був підписаний також Світланою Наумук.
На офіційному сайті Верховної Ради, Сергій Мартиняк має ще помічника на громадських засадах, якого звуть… Роман Спірін. Також у списку помічників опинився і колишній (до Спіріна) директор ТОВ «БКМ-Україна» Микола Маківка. Останній, до речі, на момент закупівель (перезакупівель) згаданих двох тролейбусів був директором СП «Янікс», куди ці тролейбуси потім і були продані. Хоча дивуватися, якщо ще трохи більше місяця тому засновником «Яніксу» був зазначений вище співвласник «Агротехніки» Сергій Горлач.
Мартиняк та його помічники у змові з посадовими особами КП «Одесміськелектротранс», а саме Дмитром Жеманом, вирішили проводити цю схему і надалі. Після кількох згадок у ЗМІ про дивовижну перемогу ТОВ «БКМ-Україна» тендер на постачання візка для трамваїв було скасовано. Виявилося, що ці компанії раптом не захотіли подавати свої заявки.
Редакція 368.media продовжує вивчати тендерні схеми КП «Одесміськелектротранс» часів Дмитра Жемана.