Фонда гарантування вкладів фізичних осіб спростував інформацію, розповсюджувану головою наглядової ради «Укрінком» Володимиром Клименком про те, що «суд підтвердив правовий статус» фінустанови.
Про це редакція 368.media дізналася з відповіді ФГВФО на свій інформаційний запит.
У заяві фінансової структури вказувалося, що «висновки, що містяться у зазначеному судовому рішенні, матимуть значний вплив на юридичну та фінансову стабільність Публічного акціонерного товариства “Укрінком”, оскільки Верховний Суд констатував, що ПАТ «Укрінком» діє в правовому полі України, а юридичної особи під назвою ПАТ «Укрінбанк» не існує, так само, як не існує жодного органу, що здійснює управління ПАТ «Укрінбанк».
У Фонді редакції заявили, що у справі №913/266/20(826/15260/17), щодо якої 13 листопада 2024 року винесено постанову Верховного Суду, розглядалися виключно процесуальне питання. Фонд оскаржував ухвалу Господарського суду Луганської області від 30.08.2023 про закриття провадження у справі №913/266/20(826/15260/17).
Верховний Суд не розглядав справу по суті та не підтверджував законність реєстраційних дій, вчинених відносно ПАТ «Укрінбанк». Відповідно, будь-які твердження щодо того, що цим рішенням суд нібито визнав «законність» таких реєстраційних дій є маніпулятивними та побудованими на викривленні, перекрученні та подачі недостовірної інформації, заявили у пресслужбі ФГВФО.
Нагадаємо, 24 грудня 2015 року НБУ ухвалив рішення «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк» до категорії неплатоспроможних». 25 грудня 2015 року Фонд запровадив у банку тимчасову адміністрацію, після чого виплатив вкладникам ПАТ «Укрінбанк» 1,8 млрд гривень.
Проте, у 2016 року колишні власники банку ініціювали декілька судових процесів з оскарження процедури його виведення з ринку, та у липні внесли до ЄДР зміни, якими юридичну особу було перереєстровано на нового керівника, за новою юридичною адресою у Сєвєродонецьку Луганської області (нині окуповане м. Сіверськодонецьк) та зі зміненим статусом юридичної особи на ПАТ «Укрінком». Активи ПАТ
«Укрінбанк», за рахунок яких за законодавством мали бути здійснені розрахунки з кредиторами банку, були виведені під контроль компанії ПАТ «Укрінком», внаслідок чого розрахунки з кредиторами зупинено.
Фонд у судовому порядку оскаржує вказані реєстраційні дії.
Пізніше було ініційоване банкрутство компанії поза межами банківського законодавства (справа №913/266/20), що за всіма ознаками є спробою уникнути розрахунків з кредиторами банку.
Норми законодавства та численні рішення судів (у т.ч. Верховного Суду) чітко визначають, що припинення банком банківської діяльності можливе виключно у порядку, передбаченому законами «Про банки і банківську діяльність» та «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». А також вказують, що законодавство не передбачає правонаступництво у разі ліквідації банку.
Зокрема, ця позиція викладена у рішенні Великої Палати Верховного Суду від 10 грудня 2019 року у справі №925/698/16, яке стало правозастосовчим при розгляді аналогічних справ. Ця позиція, зокрема, полягає у тому, що:
- припинення банком банківської діяльності можливе виключно у порядку, передбаченому вищевказаними законами
- скасування судом або визнання неправомірним рішення Фонду про запровадження тимчасової адміністрації чи початок процедури ліквідації банку не означає автоматичного припинення управління банком Фондом;
- правочини, вчинені колишніми керівниками банку після початку процедури виведення Фондом банку з ринку, є нікчемними;
- банківське законодавство не передбачає правонаступництво у разі виведення банку з ринку.
Ці висновки підтверджені у справах з подібним суб’єктним складом (справи №
909/578/17, № 913/266/20, № 910/6607/21). Крім того, ухвалений у 2020 році закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності» №590-IX, визначив, що процедура виведення банку з ринку не може бути зупинена.
Також вказаним законом №590-IX Фонду доручено здійснити (продовжити) процедури виведення, ліквідацію таких банків відповідно до закону «Про систему гарантуванням вкладів фізичних осіб».
Спеціальна палата Верховного Суду уже розглядала абсолютно аналогічну справу № 910/4475/19 відносно ПАТ «Златобанк» та 18 листопада 2021 року ухвалила рішення, у якому зазначено, що зміна найменування, організаційно-правової форми, реорганізація, перетворення юридичної особи, що має статус банку, в небанківську установу, її ліквідація поза процедурою, встановленою законами «Про банки і банківську діяльність» та «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», не допускається і не позбавляє її статусу банка.
З огляду на це Фонд та уповноважена особа Фонду вживають усі можливі заходи щодо забезпечення повноцінного здійснення ліквідаційної процедури ПАТ «Укрінбанк» в законний спосіб.
Наразі сума акцептованих вимог кредиторів банку, що на сьогодні залишаються непогашеними, складає близько 3 млрд грн, з яких: близько 608 млн грн – вимоги кредиторів 4-ї черги (вимоги вкладників-фізичних осіб на суму, що перевищує суму гарантованого відшкодування); понад 491 млн грн — вимоги
кредиторів 7-ї черги (не пов’язані з банком юридичні особи).
До слова, згаданий закон дозволив повернути під управління Фонду та поновити процедуру ліквідації низки «зомбі-банків», які також оскаржували своє виведення з ринку та були виведені з-під контрою Фонду. У тому числі, у АТ «Златобанк», де склалась аналогічна ситуація — було оскаржено рішення про його визнання неплатоспроможним, заблоковано процедуру ліквідації, внаслідок чого Фонд гарантування був змушений зупинити розрахунки із вкладниками та кредиторами банку. У 2019 році акціонери перейменували банк на ПАТ «Злато», змінили місцезнаходження юрособи і спробували розпочати процедуру банкрутства банку відповідно до норм Кодексу про банкрутство, який жодним чином не регламентує банкрутство банків.
Проте після ухвалення закону 590-IX, у лютому 2021, року Фонд гарантування вкладів зміг відновити контроль над ним та поновити розрахунки з кредиторами.
За заявами уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Укрінбанк» та Фондом безпосередньо правоохоронними органами здійснюється досудове розслідування за низкою кримінальних проваджень. У вказаних провадженнях досліджуються обставини доведення ПАТ «Укрінбанк» до неплатоспроможності, незаконної перереєстрації об’єктів нерухомості переданих ПАТ «Укрінбанк» Фонду на підставі іпотечних договорів, в забезпечення за договором цільової позики, а також видачу банківської гарантії на користь
пов’язаної з банком особою, внаслідок чого банку завдано збитків в особливо великих розмірах.