368.media

В Україні громадська організація заробляє гроші на фіктивних рейтингах

В Україні останнім часом організувалися ділки, які заробляють на створенні фіктивних рейтингів, котрі не мають нічого спільного з дійсністю. Зазвичай мова йде про всілякі “ТОП” видатних юристів, суддів, правоохоронців, політиків або взагалі особистостей будь-якого регіону держави. Як з’ясувала редакція 368.media , однією з подібних структур є так звана “Національна рейтингова платформа “Еліта України”, яку створила громадянка республіки Казахстан Олена Овчинникова.

На сайті вказано, що рейтинг є “масштабним некомерційним експертним дослідженням”, яке одночасно відбувається у всіх областях країни та складається з двох етапів. У рейтинг включені впливові люди з самих різних сфер життя — з бізнесу, політики, влади, громадської діяльності, релігії, культури, спорту, науки та освіти, охорони здоров’я та медіа. До проєкту долучені 200 міжнародних, національних і регіональних експертів — фахівців у галузі політології, соціології, економіки, юриспруденції та медіа. Про цих експертів ми розповімо нижче.

Пані Овчинникова прибула до України у 2012 році. Її біографію можна дізнатися ще з одного сайти жінки International Expert Club, де вона називає себе очільником “правління Міжнародного експортного клубу”. Там вказано, що  2013 до 2020 року обіймала посаду директора інформаційного агентства “Одеса-медіа” Південногоукраїнського медіа холдингу Павла Галчанського. Під його керівництвом Овчинникова проводила рейтинг “Народне визнання”/ “100 впливових одеситів”, який був церемонією з роздачею статуеток та перших місць тим, хто погоджувався передати компанії 2-5 тис. доларів в залежності від місця в рейтингу. Але згодом Галчанський з’ясував, що директор ІА “Одеса-медіа” приховувала частку доходів і зі скандалом звільнив її.

Але Олена Овчинникова вирішила продовжити збирати кошти на проведенні фіктивних рейтингів. Для цього вона зареєструвала ТОВ “Рейтингове агентство Елітексперт”. На його сайті вказано, що це одне з найавторитетніших інформаційних агенцій в Україні з ексклюзивними інтерв’ю. Ця структура настільки “авторитетна”, що про з нею не конкурують такі ветерани ЗМІ, як “УНІАН”, “Українські новини”, “УНН”, “РБК-Україна”, “Інтерфакс-Україна” тощо.

Читач може знати Овчиннікову за низкою проплачених піар-проектів, консультуючих державні органи «Міжнародний клуб експертів», до складу якого входили «фахівці» з Росії та Білорусії та один чоловік з Казахстану.  Під виглядом офісу жінка винаймає скромну квартиру, в якій ніхто не працює, реєструє організацію зі статутним фондом в 1 гривню та нульовим штатом, після чого сідає на телефон: ви нам гроші — ми вам «експертне визнання». Розмова вже стартує із 5 тис. доларів. У мінімальний пакет входило: пишне нагородження, зйомки у телевізорі та стояння на сцені поряд із керівництвом областей та міст. Коли справа наближалася до здачі «роботи», на виході довірливий клієнт отримував статуетку, знятий та поганенько змонтований відеоролик та 2-3 статті, написані лівою ногою, які публікуються на дешевих мертвих сайтах.

Казахський експерт

Стосовно експертів в Овчинникової взагалі біда. Серед спеціалістів на своєму сайті вона вказує заступника голови Одеської ОДА Романа Григоришина, а на іншому своєму ж порталі звинувачує його у непрофесіоналізмі.

“Пан Григоришин, уже вкотре, не змігзрозуміло розповісти про професійний досвід та репутацію членів своєї команди (зазначимо, на сайті Одеського ЕКСПО ця інформація відсутня), вважаючи питання про це «смішними» та пропонуючи «не шукати сколи, де їх немає і оцінювати всіх за результатом”. Текст порталу

Тобто портали Овчинникової дискредитують власних експертів, які й легітимізують так звані “рейтинги”.

Крім того, у базі “експертів” є люди, які вже померли. Мова йже про вже колишнього прессекретаря та голову ГО “Народне бюро розслідувань” Приморського райсуду Одеси Володимира Букача, який загинув 25 квітня 2024 року в ДТП.
Овчинникова каже, що має розширену базу медіа-контактів і нібито сотні українських та міжнародних ЗМІ, але про рейтинги “Еліт Експерта” публікують тільки на “Цензор.Нет” та й то у розділу “Блоги”. Сам текст, звісно, розміщує Олена Овчинникова. Наприклад, взяти до увагу сумнозвісний рейтинг Telegram-каналів Одещини, складений  під егідою ТОВ “Рейтингове агентство Елітексперт”.
Наприкінці 2022 року агенція опублікувала збірку інформації щодо нібито власників та розцінок на рекламу, або антирекламу цих каналів. Там вказувалося, що “вперше розкриваються особи людей, які стоять за всіма більш-менш відомими каналами”, та  “по кожному з каналів наводяться розцінки та умови розміщення матеріалів, які безпосередньо взяті у адміністраторів”. При цьому “аналітики” агенції Овчинникової не надали жодного скріна переписки з цими адміністраторами, тобто немає жодних підтверджені ані стосовно осіб власників, ані розцінок. Таким чином Овчинникова ввела читачів в оману стосовно рейтингу та стосовно своїх можливостей по збору та аналізу наявної інформації.
Ми визнаємо, що в деяких (зовсім нечисленних) випадках можуть бути допущені помилки щодо власників – тому вся інформація продовжує уточнюватись та оброблятись у режимі non-stop. Цитата дослідження

Цікаво, що дослідження стало настільки резонансним, що на нього ніхто не звернув уваги. До того ж деякі канали, вказані в дослідженні давно не оновлялися та не збирали кошти за публікації, однак це Овчинниковій не цікаво.

Також портали жінки заробляють замовними матеріалами проти конкурентів. Наприклад, в економічній війні групи “Трансшип” Іванова та “Давос агро” експрокурора Грами за порт “Усть-Дунаськ” на Одещині. Про корупційні схеми обох редакція вже писала, але Овчинникова, як чесний та непідкупний журналіст вирішила вибрати одну сторону.

Також про експертну оцінку рейтингової агенції Овчинникової може сказати рейтинг відомих суддів Одеського регіону, де п’яте місце зайняв скандальний голова Київського райсуду Сергій Чванкін, який наразі проходить кваліфікаційне оцінювання в ВККСУ. В рейтингу відсутні критерії відбору. Це просто перерахування надбань кандидатів без кількості вироків, ухвал, набутих знань тощо.
Окремо про кваліфікацію та поважність сайту каже той факт, що в розділі “Інтерв’ю” на сайті Овчинникової можна знайти інформацію про відключення води в Одесі. Дійсно “міжнародний і експертний” проєкт.
Редакція 368.media  продовжить слідкувати за діяльністю цієї агенції, а також звернеться до казахських колег Овчинникової з метою відшукання матеріалів про її діяльність у країні. Також у наступній публікації ми розповімо про посадовців, які пов’язані з жінкою. Редакція 368.media закликає усіх постраждалих звертатися на нашу пошту info@368.media.
Exit mobile version