ВАКС затвердив угоду про визнання винуватості у справі про корупційні схеми з ухиленням від служби в армії, які ухвалювали в Білгород-Дністровському суді Одеської області.
Як повідомляє редакція 368.media, угоду затвердили щодо двох колишніх помічників суддів (Наталія Кудакова та Інна Тарута), заступника керівника апарату суду (Ольга Кіяшко) і консультанта суду (Олег Монарі), а також помічника адвоката (Павло Пєтухов).
За версією обвинувачення, з квітня 2022 року в суді діяв механізм із ухвалення судових рішень про визначення місця проживання дитини разом з батьком із надуманих підстав для подальшого перетину державного кордону чи отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Спочатку дії працівників Білгород-Дністровського суду не були скоординовані, розмір неправомірної вигоди не був чітко визначеним. Не пізніше серпня 2022 року адвокат почав рекламувати в інтернеті свої послуги щодо забезпечення виїзду чоловіків за кордон в умовах воєнного стану з допомогою судових рішень, які приймаються за одне засідання без участі сторін. Реклама була спрямована переважно на моряків.
У звʼязку із збільшенням кількості охочих отримати таке судове рішення у короткі строки працювати ставало дедалі складніше.
Тому не пізніше 26 серпня 2022 року голова суду Валентин Заверюха, начебто, очолив це обʼєднання із працівників суду та деяких адвокатів і взяв діяльність під свій контроль, встановивши єдині правила. Зокрема, визначив єдиний розмір неправомірної вигоди для суддів за ухвалення такого судового рішення — 500 доларів США, організував втручання в автоматизовану систему документообігу суду та визначив плату за розподіл справи на заздалегідь визначеного суддю — 2 тисячі гривень. Із березня 2023 року голова суду отримував за кожну розподілену судову справу половину переданої неправомірної вигоди у розмірі 1 тисячі гривень. Також голова суду запобігав викриттю злочинної діяльності через свої звʼязки в правоохоронних органах та ін.
У свою чергу, адвокат забезпечував масову та систематичну подачу до суду позовних заяв про самостійне виховання батьком дитини віком до 18 років, отримував грошову винагороду, якою ділився з іншими учасниками тощо.
Заступник керівника апарату суду організовувала авторозподіл судових справ про самостійне виховання батьком дитини віком до 18 років. Консультант суду з метою швидкого та масового авторозподілу судових справ цієї категорії за погодженням із головою суду та заступником керівника апарату почав втручатися в автоматизовану систему документообігу суду, розподіливши 316 справ.
Помічників суддів передавали неправомірну вигоду за розподіл судових справ на визначених суддів та суддям за ухвалення позитивних рішень, комунікували з адвокатами, складали проєкти судових рішень та ін. Такі дії кваліфікували як пособництво в передачі й одержанні неправомірної вигоди і сприяння в незаконному переправленні чоловіків через державний кордон.
Помічник адвоката створив і адміністрував акаунт у TikTok і телеграм-канал адвоката, знімався у відеорекламі послуг із організації виїзду чоловіків за кордон в умовах дії воєнного стану. Також готував і подавав до суду позовні заяви від імені клієнтів разом із грошовою винагородою. Помічника адвоката звинуватили в пособництві у незаконному переправленні чоловіків через державний кордон і пособництві у перешкоджанні діяльності Збройних сил України.
За угодою із прокурором, усі пʼятеро обвинувачених зобовʼязалися співпрацювати у кримінальному провадженні за фактом функціонування організованої групи у Білгород-Дністровському міськрайонному суді щодо винесення судових рішень про визначення місця проживання дитини разом з батьком і втручання в автоматизовану систему документообігу суду протягом 2022-2024 років.
На умовах угоди вони отримали умовне покарання — по 5 років позбавлення волі зі звільненням з іспитовим строком 3 роки.
Також обвинувачені повинні перерахувати певні суми на підтримку ЗСУ — працівники суду по 10 і 60 тисяч гривень, а помічник адвоката — 240 тисяч гривень.
Раніше подібні угоди в обмін на умовне покарання уклали двоє адвокатів і секретарка судового засідання.
За оцінками правоохоронців, у Білгород-Дністровському міськрайонному суді ухвалили більше тисячі рішень, які дозволяли чоловікам уникати мобілізації і вільно виїздити з країни.
Операція НАБУ і САП із викриття цієї схеми тривала більше року. У січні 2024-го задокументовано передачу неправомірної вигоди судді Олександру Боярському. Попри це, учасники організованої групи продовжили свою діяльність. Влітку та восени 2024 року задокументовано нові злочини й повідомлено про підозру ще 9 особам. У лютому 2025 року повідомлялося, що до злочинної групи входило 13 осіб.