ДБР розкрило масштабну корупційну схему, яка призвела до розтрати понад 1,54 млрд грн на закупівлю неякісних харчів для ЗСУ через ДП «Державний оператор тилу» Міноборони.
Про це редакція 368.media дізналася з кримінального провадження за ч. 5 ст. 426-1 КК.
За даними слідчих, службові особи МОУ та ДП «ДОТ» у змові з керівництвом ТОВ «Буський консервний завод» організували протиправний механізм збагачення через закупівлю неякісних харчів за завищеними цінами.
Посилаючись на відсутність учасників тендеру на платформі Prozorro, посадовці 10 березня 2024 року діяли в «ручному режимі», уклавши два контракти на загальну суму 1,48 млрд грн:
№3-03-24-ХП на 1,251 млрд грн (з ПДВ) для постачання продуктів у Миколаївську, Херсонську, Одеську, Кіровоградську, Волинську, Рівненську та Житомирську області.
№4-03-24-ХП на 227,52 млн грн (з ПДВ).
Ціна за одиницю товару (113,76 грн без ПДВ) виявилася завищеною, а сам «Буський консервний завод» не мав достатніх потужностей для виконання умов договорів. Зокрема, розслідування виявило зриви постачання в одному з регіонів, на що службові особи «ДОТ» не відреагували належним чином.
У травні та грудні 2024 року ДП «ДОТ» Арсена Жуділова уклало з «Буським консервним заводом» додаткові угоди на загальну суму 5,82 млрд грн, з яких 1,54 млрд грн уже перераховано на рахунки підприємства. Ці договори охоплюють постачання комплектів продуктів для особового складу та штатних тварин військових частин. Наприклад:
№68-05-24-ХП від 30.05.2024 на 717,6 млн грн (6,5 млн комплектів по 92 грн без ПДВ).
№113-12-24-ХП від 12.12.2024 на 1,417 млрд грн (10 млн комплектів по 118,10 грн без ПДВ).
№120-12-24-ХП від 16.12.2024 на 2,859 млрд грн (21,2 млн комплектів по 112,40 грн без ПДВ).
Кожен із цих договорів супроводжувався численними додатковими угодами (від 1 до 8), що дозволяло змінювати умови постачання, обсяги та ціни, ускладнюючи контроль за виконанням.
ДБР виявила чотири основні способи, якими службові особи та «Буський консервний завод» привласнювали бюджетні кошти:
- Зменшення ваги продуктових наборів. Під час прийому-передачі на території військових частин вага наборів була меншою, ніж зазначено в документах.
- Поставка неякісної продукції. Продукти не відповідали технічним умовам (ТУ) та державним стандартам (ДСТУ), що підтверджено протоколами лабораторії безпечності харчових продуктів Міноборони.
- Підміна продукції. Замість затверджених у специфікаціях товарів постачалися дешевші аналоги за завищеними цінами.
- Маніпуляції з каталогом. Використовувався каталог із понад 400 найменувань продуктів, хоча фактично поставлялося лише кілька десятків, що дозволяло продавати дешеву продукцію за високими цінами.
Попри 176 виявлених порушень у виконанні контрактів, зафіксованих під час зустрічі 21 серпня 2024 року, ДП «ДОТ» не вжило заходів для розірвання договорів чи притягнення постачальника до відповідальності.
Розслідування також встановило, що «Буський консервний завод» використовував пов’язані компанії для легалізації отриманих коштів та ухилення від сплати податків.
Зокрема, завод співпрацював із ТОВ «Макі-Трейд», ТОВ «Українська компанія «Овочевий світ»», ТОВ «Чорноморський бурячок», ТОВ «Торгова компанія «Агропродпром-сервіс»», ТОВ «Добродар КО», ТОВ «Фрутленд» та ПП «Ініціатива плюс». Ці компанії брали участь у фіктивних операціях, формуючи фіктивний податковий кредит. Аналітичне дослідження ДПС підтвердило, що через ці схеми було розтрачено 54,6 млн грн (включно з ПДВ).
Загалом, за даними єдиного реєстру податкових накладних, «Буський консервний завод» продав ДП «ДОТ» 23 млн комплектів продуктів на суму 2,82 млрд грн, отримавши аванс у розмірі 243,81 млн грн за 2,58 млн комплектів. Головна роль у схемі відводиться партнеру бізнесмена Ігоря Гринкевича – це Олександр Вячеславович Лапшин. Він, а також Вячеслав Дмитрович Лапшин та Євдокія Григорівна Лапшин – були співвласниками компанії. Наразі фірму оформили на мешканку Житомирщини Муранову Олену Вячеславівну.
Державна аудиторська служба розпочала моніторинг процедур закупівель за договорами від 12 та 16 грудня 2024 року. Проте відсутність належної реакції з боку ДП «ДОТ» на порушення викликає питання щодо ефективності внутрішнього контролю в Міноборони.