БЕБ викрило схему відмивання грошей через мережу пунктів обміну Fortex Exchange, які мають відношення до ТОВ «ФК «Центрофінанс».
Про це редакція 368.media дізналася з кримінальної справи БЕБ за ч. 3 ст. 209 КК.
Слідство встановило, що у схемі використовувалися реквізити фіктивних і транзитних підприємств для надання послуг суб’єктам господарювання реального сектору економіки. За даними слідства, група осіб, діючи за попередньою змовою, організувала схему, що включала:
- реалізацію готівки «конвертаційним центрам»
- переміщення готівкових коштів між містами України та країнами Євросоюзу
- нелегальний обмін валют та продаж криптовалют
- легалізацію (відмивання) коштів, отриманих злочинним шляхом
Одним із центральних елементів схеми було ТОВ «Агрохім Технолоджі» (42531014). У лютому 2021 року це підприємство зареєструвало податкові накладні на продаж органічного добрива «Біочар-Фод» (код УКТЗЕД 3101000000) на суму 117,9 млн грн для низки компаній, зокрема ТОВ «Агрофірма «Україна», ТОВ «Злагода», ТОВ «Дружбокраянське», Іноземне підприємство «Агро-Вільд Україна» та інших.
Однак аналіз показав, що фірма придбала лише 935,5 тонн цього добрива на суму 51,41 млн грн у ТОВ «Комерційна фірма «Фабрика органічних добрив» (42251009), а реєстрацію податкових накладних на ці операції було відхилено ДПС. Таким чином, підприємство не мало можливості реалізувати заявлені 2,14 тис. тонн добрив, що вказує на фіктивність операцій.
Внаслідок цих маніпуляцій згадані компанії не сплатили до державного бюджету податок на додану вартість у розмірі 10,13 млн грн, декларуючи незаконний податковий кредит.
ФК «Центрофінанс», яка має ліцензію НБУ на торгівлю валютними цінностями з 26 березня 2021 року, відігравала ключову роль у легалізації злочинних доходів. Компанія використовувала мережу пунктів обміну валют під брендом Fortex Exchange та месенджери (WhatsApp, Viber, Telegram, Signal) для роботи з клієнтами.
Слідство встановило, що через цю мережу здійснювалося: переведення безготівкових коштів у готівку або криптовалюту. Також там відбувалося акумулювання та видача готівки, отриманої злочинним шляхом.
Операції з використанням електронних платіжних систем MOSST, MOSST Payments, MOSST Cash, MOSST Reader для приховування джерел походження коштів.
До схеми також були залучені численні підконтрольні підприємства, зокрема ПП «Климтранс Плюс», ТОВ «ФК «Вап-Капітал», ТОВ «Фуджи-Корпорейтед», ТОВ «ФК «Атлана» та інші, які надавали послуги з конвертації коштів, документального оформлення безтоварних операцій та мінімізації податкових платежів. Ці підприємства пов’язані з конвертатором Євгеном Пулею. Він є власником «ФК «Вап-Капітал».