Одеським бізнесменам Володимиру Науменку та Сергію Грозі, бенефіціарам GNT Group (G.N. Terminal Enterprises Limited), що оперує в порту, повідомлено про підозру, а Печерський райсуд Києва обрав для Науменка запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та як альтернативний захід заставу у 570 млн гривень.
Як з’ясувала редакція 368.media, справу розслідує головне слідче управління Нацполіції продовжує розслідування у кримінальному провадженні №12022000000001431 за ознаками крадіжки (ч. 5 ст. 185), шахрайства (ч. 4 ст. 190), привласнення майна (ч. 4, 5 ст. 191), підроблення документів (ч. 2 ст. 205-1), легалізація злочинних доходів (ч. 3 ст. 209), створення злочинної організації (ч. 3 ст. 255) та розтрата заставленого майна (ч. 1 ст. 388) ККУ.
За даними слідства, службові особи ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл», за попередньою змовою з бенефіціарами та службовими особами компанії Black Sea Commodities ltd, в період з 28 січня 2021 року по 16 серпня 2022 року здійснили розтрату:
- Кредитних коштів у розмірі 20 млн доларів, наданих Innovatus Structured Trade Finance I S.a.r.l;
- Заставленої сільськогосподарської продукції (пшениця, кукурудза, ячмінь) загальною вагою 116 тис. тонн, яка зберігалася на складах «Олімпекс» в Одесі.
Схема полягала в укладенні передекспортного кредитного договору між Innovatus та Black Sea від 28 січня 2021 року, за яким Black Sea Commodities зобов’язалася повернути кредит до 5 грудня 2021 року. Для забезпечення зобов’язань Black Sea Commodities передала Innovatus у заставу сільськогосподарську продукцію, підтверджену складськими свідоцтвами, виданими «Олімпекс».
Однак у серпні 2022 року, під час перевірки складів, виявилося, що заставлене майно відсутнє, що вказує на його розтрату або незаконне відчуження. Ключову роль у схемі відіграла GNT Trade DMCC (Дубай, ОАЕ), яка є засновником «Олімпекс» та пов’язана з іншими юрособами, зокрема ТОВ «Металзюкрайн Корп лтд». Слідство встановило, що службові особи цих компаній використовували підроблені документи для незаконних реєстраційних дій, що дозволяло приховувати протиправну діяльність.
Black Sea Commodities не виконала зобов’язань за кредитним договором і не забезпечила збереження заставленої продукції, яка зникла зі складів «Олімпекс». У період мораторію на задоволення вимог кредиторів (з лютого по травень 2023 року) імовірно колишній керівник перерахував 60 млн грн на користь пов’язаного підприємства ТОВ «ВТОРМЕТЕКСПОРТ» (код ЄДРПОУ 30127924).
Протидія законній господарській діяльності (ч. 1 ст. 206 КК) та самоуправство (ст. 356 КК): Дії службових осіб спричинили шкоду законним інтересам Innovatus.
У 2019 році між GNT, її дочірніми компаніями та ACP I TRADING LLC (ACP) було укладено кредитний договір на 75 млн доларів, за яким «Олімпекс» виступив поручителем. Станом на травень 2025 року кредит не повернуто, що стало підставою для порушення справи про банкрутство «Олімпекс» у лютому 2023 року Господарським судом Львівської області.
Слідство виявило, що після початку процедури банкрутства керівники та пов’язані особи групи GNT, зокрема бенефіціари вчиняли протиправні дії, спрямовані на зміну керівництва компанії. Незаконні реєстраційні дії проводилися для заміни керівників та юридичної адреси «Олімпекс», попри судові заборони.
Незаконні реєстраційні дії
Приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу 1 березня 2023 року: провів реєстраційні дії щодо зміни керівника та адреси «Олімпекс», всупереч забороні Західного апеляційного господарського суду. Цю дію скасовано наказом Мін’юсту 10 березня 2023 року, а нотаріусу оголошено підозру за ч. 1 ст. 382 КК (невиконання судового рішення).
Далі державний реєстратор Петровірівської сільської ради у позаробочий час 27 вересня 2023 року змінив керівників «Олімпекс» та юридичну адресу, використовуючи підроблену довіреність від GNT Trade DMCC.
28 травня 2024 року нотаріус знову провів незаконну зміну керівника, ігноруючи ухвалу Господарського суду Львівської області від 27 травня 2024 року, яка забороняла такі дії без судового затвердження.
Далі Державний реєстратор Буської міської ради 30 травня 2024 року вніс до ЄДР неіснуюче судове рішення, яке нібито забороняло реєстраційні дії, порушуючи порядок розгляду заяв та законодавство про державну реєстрацію.