Ексзаступник голови правління НАК «Нафтогаз України», а зараз співвласник Katsuba Corporation Александр (Олександр) Кацуба отримав відмову суду, про перегляд свого вироку від 10 березня 2017 року за нововиявленими обставинами.
Про це редакція 368.media дізналася з ухвали Шевченківського райсуду Києва.
У 2017 році Кацубу визнали винним за статтями про створення злочинної організації (ч. 1 ст. 255 КК), розтрату майна в особливо великих розмірах (ч. 5 ст. 191 КК), замах на розтрату (ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191 КК) та службове підроблення (ч. 1 ст. 366 КК). Його підозрювали у заволодінні 450 млн грн НАК «Нафтогаз України» та спроби заволодіти 5,1 млрд грн. У 2012-2013 роках, він допоміг компанії бізнесмена Сергія Курченка «Газ України 2020» вкрасти у «Нафтогазу» бензин на понад 450 млн грн. Для заволодіння коштами використовувались схеми фіктивних закупівель нафтопродуктів.
Він уклав угоду про визнання винуватості з прокуратурою, сплатив 100 млн грн до держбюджету як відшкодування збитків і отримав покарання у вигляді 1 року і 5 місяців позбавлення волі. Одразу після вироку, провівши 8 місяців у СІЗО, Кацуба вийшов на волю. Завдяки зарахуванню терміну попереднього ув’язнення за «законом Савченко» (день у СІЗО дорівнює двом дням покарання) Кацубу звільнили в залі суду.
Слідству посадовець дав викривальні свідчення на інших членів злочинної групи та компенсував державі 100 млн грн. Через рік після вироку Кацуба звернувся до суду та повідомив, що він зразковою поведінкою та активною громадською діяльністю довів своє виправлення, а тому судимість із нього необхідно зняти.
Але суд зазначив, що згідно із ч. 9 ст. 89 КК України, судимості скасовують особам, засудженим до позбавлення волі або основного покарання у вигляді штрафу за особливо тяжкий злочин, якщо вони протягом 8 років від дня покарання не вчинять нового злочину. Відповідно до ч. 2 ст. 91 КК дострокове зняття судимості не допускається у випадках засудження за навмисні тяжкі та особливо тяжкі, а також корупційні злочини. Суд вирішив, що термін погашення судимості Кацуби ще не минув і у клопотанні відмовив.
Але далі адвокат Александра Кацуби наполягав на перегляді вироку, стверджуючи, що його підзахисний дав неправдиві показання під тиском, щоб уникнути суворішого покарання, і це є нововиявленою обставиною. Суд відхилив клопотання, зазначивши, що угода про визнання винуватості була укладена добровільно за участі трьох адвокатів Кацуби. У судовому засіданні 2017 року підтвердили відсутність примусу, а сам Кацуба висловив каяття. Посилання захисту на інші провадження суд визнав недостатніми, оскільки вони не стосуються безпосередньо справи Кацуби.
Крім цього, Олександр Кацуба згадується у ще одній гучні справі – так звані «вишки Бойка». У часи правління Віктора Януковича державна компанія «Чорноморнафтогаз», де заступником директора працював пан Кацуба, придбала у фірми-прокладок дві морські бурові установки з переплатою близько 300 млн доларів.
Прізвище Александра Кацуби внесено до реєстру корупціонерів, який веде Національне агентство з питань запобігання корупції. Також треба додати, що засуджений є сином нардепа VII скликання від Партії регіонів Володимира Кацуби. Старший брат Сергій також був нардепом від Партії регіонів. До 2012 році він займав пост заступника глави «Нафтогазу».