Начальника управління архітектури та містобудування Южненської міської ради (місто Південне) Сергія Оришаку виправдали у справі щодо передачі земель порту фірмі Ріната Ахметова.
Про це редакція 368.media дізналася з вироку Южного міського суду Одеської області за ст.366 КК.
Посадовця міськради звинувачували в тому, що він у 2017 році видав містобудівні умови та обмеження на будівництво терміналу й причалу з неправдивими даними. Зокрема, він зазначив, що замовником будівництва є компанія ТОВ «Причали Комінтерну», хоча ця компанія:
- не подавала офіційної заявки на отримання містобудівних умов
- не мала прав на земельну ділянку, оскільки вона перебувала в користуванні державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» і належала державі
Обвинувачення базувалося на тому, що Оришак свідомо вніс неправдиві відомості у два офіційні документи:
- 20 березня 2017 року – містобудівні умови на будівництво терміналу для перевантаження вантажів.
- 25 квітня 2017 року – містобудівні умови на будівництво причалу №10 у порту «Южний».
Крім того, в документах були зазначені неправдиві дані про право користування землею: Оришак вказав витяги з реєстрів, які не підтверджували право «Причалів Комінтерну» будувати на цій ділянці.
Сергій Оришак своєї вини не визнав і пояснив, що: містобудівні умови скасували у 2018 році через невідповідність містобудівній документації, а не через фальсифікацію. Заявку від «Причалів Комінтерну» дійсно подавали, але вона реєструвалася у внутрішньому журналі управління, а не в ЦНАП (Центрі надання адміністративних послуг). До заяви були додані договори сервітуту – це дозволи від порту «Южний», які начебто давали право будувати. Містобудівні умови не є дозволом на будівництво, а лише визначають відповідність проєкту Генеральному плану міста.
Суд визнав, що сторона обвинувачення не змогла довести, що Оришака навмисне вніс неправдиві відомості у документи. Прокуратура не надала чітких і беззаперечних доказів, які б доводили факт підробки.
Тому суд постановив визнати Сергія Оришака невинним у службовому підробленні (ч.1 ст. 366 КК) та виправдати його через відсутність складу злочину (ст. 373 КПК).
В рішені суду не вказано, що містобудівні умови та обмеження було скасовано із-за невідповідності затвердженій містобудівній документації й цього не вказував Оришака Сергій — там лише вказано, що перш ніж скеровувати справу до суду слідчі повинні були перевірити відповідність містобудівних умов та обмежень затвердженій містобудівній документації, щоб довести їх протизаконність, але слідчими дані дії не було вчинено — прошу виправити не правдиву інформацію в статті. Дякую! Насправді дані містобудівні умови та обмеження були скасовані, як результат неправомірних дій інспекції ДАБІ, які замовник будівництва не захотів оскаржувати в судовому порядку.
Починаючи з 2017 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України отримала повний контроль за роботою органів архітектури України, вищу навіть за судову владу – пояснюю: відповідно до змін внесених до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» інспекція отримала повноваження контролювати та перевіряти роботу органів архітектури за відсутності можливості оскарження протиправних дій інспекції, так як відповідно до змін, які діяли до 2020 року, в разі не виконання навіть протиправного висновку ДАБІ, архітектора притягували до адміністративної відповідальності.
Інспекція ДАБІ України почала активно використовувати отримані повноваження з метою здійснення протиправного тиску на головних архітекторів населених пунктів та на забудовників, з корупційних мотивів, як результат з’явились випадки затримання головних архітекторів населених пунктів, які на вимогу ДАБІ України намагались отримати хабарі від забудовників для службовців ДАБІ України.
На території міста Южного, щоб не допустити нової корупційної складової роботи Інспекції ДАБІ України, управління архітектури та містобудування Южненської міської ради оскаржувало в судовому порядку Постанови оформленні інспекторами ДАБІ України, а забудовникам, які потерпали від їх тиску управління архітектури та містобудування Южненської міської ради рекомендували відстоювати свою правоту в судовому порядку, або ж оформлювати в управлінні архітектури та містобудування Южненської міської ради нові вихідні дані, взамін тих, які було скасовано інспекторами ДАБІ.
В 2018 році Інспекція ДАБІ України в Одеській області отримала листа від керівництва ДАБІ України провести перевірку об’єкту будівництва бельгійської фірми в місті Южне.
Інспекція ДАБІ України в Одеській області провела перевірку з порушенням діючого порядку та скасувала протиправно всі документи по даному об’єкту, зробивши з законного об’єкту – об’єкт самочинного будівництва.
В телефонній розмові начальника управління архітектури та містобудування Южненської міської ради Оришака Сергій роз’яснив директору бельгійської фірми протиправність дій інспекторів ДАБІ України, після чого директор записався офіційно на прийом до керівництва ДАБІ України. На офіційному прийомі керівництво повністю заперечувало свої дії та дії інспекції ДАБІ України в Одеській області.
Після офіційного прийому в телефонній розмові начальник управління архітектури та містобудування Южненської міської ради Оришака Сергій роз’яснив директору бельгійської фірми необхідність оформлення офіційних запитів до ДАБІ України, Інспекції ДАБІ України в Одеській області та до управління архітектури та містобудування Южненської міської ради.
На офіційні запити ДАБІ України офіційно заперечило ініціювання перевірки по об’єкту будівництва бельгійської фірми в місті Южне, Інспекція ДАБІ України в Одеській області офіційно заперечила проведення перевірки по даному об’єкту. На начальника управління архітектури та містобудування Южненської міської ради Оришаку Сергія здійснювався тиск зі сторони керівництва ДАБІ України та Інспекції ДАБІ України в Одеській області, щоб я приховав матеріали перевірки ДАБІ України, але я надав бельгійській фірмі копію листа ДАБІ України про ініціювання перевірки та матеріали протиправної перевірки та приписи Інспекції ДАБІ України в Одеській області, щоб викрити корупційну складову в роботі ДАБІ України.
Директор бельгійської фірми з отриманими копіями документів звернувся, так як підприємство належало бельгійській фірмі, до Посольства Бельгії в Україні, посольство Бельгії в Україні в свою чергу звернулось до Посольства США в Україні, так як виявилось, що бельгійську фірму придбала фірма з США, й всі об’єкти бельгійської фірми почала перевіряти Рахункова палата України.
Зі слів директора бельгійської фірми та керівництва ДАБІ України – посол США, посол Бельгії та директор бельгійської фірми з отриманими від нас копіями документів офіційно прибули на прийом до тодішнього Прем’єр-міністра України Гройсмана Володимира, який доручив тодішньому начальнику ДАБІ України Кудрявцеву Олексію ввести об’єкт будівництва бельгійської фірми в експлуатацію впродовж двох місяців.
Інспекція ДАБІ України в Одеській області оформила скасування результатів перевірки об’єкту будівництва бельгійської фірми та продовж тижня об’єкт було введено до експлуатації.
Інспектора ДАБІ України в Одеській області, яка протиправно провела перевірку та виписала протиправні Протоколи та Постанови було звільнено, керівництво Інспекції ДАБІ України в Одеській області протягом 2018 року замінено, протиправний тиск зі сторони інспекції ДАБІ в Одеській області на забудовників та на управління архітектури та містобудування Южненської міської ради припинився в місті Южному починаючи з другого півріччя 2018 року.
12 грудня 2018 року Кабінет Міністрів звільнив Олексія Кудрявцева з посади голови Державної архітектурно-будівельної інспекції, а після того, як Олексій Кудрявцев покинув межі України його оголосили в розшук.
Хоча відповідно до офіційно опублікованих в інтернеті опитувань серед забудовників – в 2019 році рівень корупції ДАБІ в місті Одесі знаходився на другому місці після міста Києва.
Як результат викриття нових корупційних схем ДАБІ України, в 2019 році було оформлено доручення Президента України про ліквідацію в 2020 році інспекції ДАБІ України без правонаступництва.
В 2020 році внесено зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» з метою позбавлення владних повноважень інспекції ДАБІ над органами архітектури, з червня 2020 року головного архітектора можна притягнути до відповідальності лише після доведення оформленням ним протиправних документів в адміністративному суді, з грудня 2020 року органи архітектури почали отримувати доступ до реєстрів Держкомзема та Реєстрів нерухомості.
До 2021 року службовцями управління архітектури та містобудування Южненської міської ради було скасовано в судовому порядку всі постанови Інспекції ДАБІ України в Одеській області оформлені на службовців управління архітектури та містобудування Южненської міської ради.
В 2020 році користуючись неправдивими свідченнями інспектора ДАБІ України в Одеській області, Одеська обласна прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно Оришаки Сергія Миколайовича, 02.02.1978 р.н., відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020160000000714 від 09.06.2020 р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366 КК України.
В 2024 році, вже колишній інспектор ДАБІ в Одеській області, на судовому засіданні під присягою офіційно відмовилась від надання будь-яких свідчень по даній справі пояснивши, що вона ніколи не була фахівцем в частині роботи органів архітектури, що відповідає дійсності, так як при наданні свідчень під час кримінального провадження дана інспектор оцінювала дії начальника управління архітектури та містобудування Южненської міської ради при оформлені містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки в березні-квітні 2017 року користуючись редакціями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», які набрали чинності в червні 2017 року та грудні 2020 року, що є не конституційним так як законодавство не може мати зворотної дії в часі.