Нацполіція всерйоз взялася за керівництво столичного КП «Житлоінвестбуд-УКБ». Вивчаються факти можливої корупції при зведенні та використанні паркінгів, які були збудовані на території житлових комплексів цього підприємства на вул. Милославській та просп. Маяковського.
Про це пише КиїВлада.
В рамках кримінального провадження №42023102070000163 розслідують факти ймовірних корупційних правопорушень з боку керівництва КП, однієї з його компаній-підрядників, а також топпосадовця Київської міськдержадміністрації.
У період з 2002 по 2018 роки КП «Житлоінвестбуд-УКБ» побудовало багатоквартирні будинки з паркінгами на просп. Маяковського, 70 (близько 100 паркомісць) і на вул. Милославській, 8 (близько 300 паркомісць). На фінальному етапі будівництва цих багатоповерхівок так і не було завершено зведення паркінгів, які, до того ж, не були введені в експлуатацію. У подальшому з бюджету Києва було виділено 13 млн гривень на здачу в експлуатацію вищевказаних об’єктів, що, за версією правоохоронців, може свідчити про нецільове використання бюджетних коштів комунальним підприємством.
22 травня 2019 року між КП «Житлоінвестбуд-УКБ» і ТОВ «Європаркінг» було укладено два договори на завершення будівництва багатоповерхової автостоянки на вул. Милославській і на завершення будівництва паркінгу на пр. Маяковського. Відповідно до умов цих договорів, вказана компанія взяла на себе функції замовника з завершення будівництва даних паркінгів, а також зобов`язання та відповідальність за фінансування цих робіт та прийняття в експлуатацію готових об`єктів.
За даними правоохоронців, у результаті реалізації цього проєкту ТОВ «Європаркінг» мало отримати право власності на обидва паркінги (точніше, машино-місця в них), а взамін виплатити КП грошові кошти «а умовах та у порядку, визначених цим договором». Компанія зобов’язалася протягом 5 років відшкодувати даному КП витрати, пов’язані з розробкою, погодженням та проведенням державної експертизи проєктно-кошторисної документації, виконаних будівельних робіт та інших робіт.
Разом з тим, у ході досудового розслідування правоохоронцями було встановлено, що ТОВ «Європаркінг» не здійснило оплати на користь КП «Житлоінвестбуд-УКБ» згідно умов вищевказаних договорів, а комунальним підприємством не було проведено жодної претензійно-позовної роботи щодо стягнення з компанії грошових коштів. Більше того, слідчі з’ясували, що строки позовної давності, протягом яких «Житлоінвестбуд-УКБ» могло заявити про свої вимоги, вже сплинули, що «негативно впливає на роботу підприємства та призвело до створення дебіторської заборгованості».
Крім того, як зазначають слідчі, директор КП, діючи в інтересах ТОВ «Європаркінг», уклав з цією компанією додаткові угоди до вищевказаних договорів, згідно з якими графіки здійснення виплат було фактично відстрочено. Однак, незважаючи на це, ТОВ «Європаркінг» так і не сплатило жодних грошових коштів, таким чином порушивши умови, як договорів, так і додаткових угод до них. За версією слідства, вищевказане свідчить про те, що КП «Житлоінвестбуд-УКБ» свідомо не зацікавлене в закінченні будівництва та введення в експлуатацію вказаних паркингів, а натомість надає можливість ТОВ «Європаркінг» здійснювати незаконну комерційну діяльність на вказаних об’єктах.
Дана компанія здає місця в даних паркінгах мешканцям прилеглих будинків за ціною 50 грн за добу або 1500 грн в місяць за одне паркомісце. Це свідчить про наявність грошового обороту товариства та фактичну можливість сплатити грошові кошти на виконання умов вищевказаних договорів.
Одним із ключових фігурантів правоохоронці називають особу, яка є цивільним чоловіком офіційної власниці ТОВ «Європаркінг». Мовляв, саме він контролює цю компанію – отримує прибуток з її діяльності, виплачує заробітну плату працівника, призначає та звільняє його директорів, комунікує з органами державної влади тощо. Зокрема, слідчі зазначають, що цей громадянин через наявні корумповані звязки, зокрема, із вищезгаданим директором КП «Житлоінвестбуд-УКБ» і неназваним заступником голови КМДА, пролобіював можливість використання вказаних багаторівневих підземних паркінгів. Більше того – ці два посадовці, за версією правоохоронців, отримують від реального частину прибутку від оренди вказаних паркінгів. Це, мовляв, робиться для того, аби останні не вчиняли жодних дій останніми, спрямованих на завершення будівництва підземних паркінгів та здачу їх в експлуатаціюі. У випадку з заступником столичного градоначальника, можна припустити, що йдеться про Вячеслава Непопа (він керував “Житлоінвестбудом-УКБ” з 2002 по 2018 рік, після чого “пішов на підвищення”, ставши заступником голови КМДА), який, за свідченням численних джерел, зберігає вплив на це КП і про якого мова йтиме нижче.
Що відомо про фігурантів
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Європаркінг” було зареєстроване у травні 2011 року. Його керівником з жовтня 2024 року є мешканець міста Біла Церква Київської області Дмитро Ільчишен, а офіційним засновником та кінцевим бенефіціаром з липня минулого року зазначено Аліну Адамчик, яка зареєстрована у нині окупованому селі Виноградове Херсонської області. Схоже, саме вона є цивільною дружиною “справжнього власника” даної компанії, яким наразі “займаються” правоохоронці. До слова, Адамчик також була вказана власницею “Європаркінгу” з серпня 2019-го по лютий 2020-го. Крім того, у 2020-2021 роках бенефіціаром даної ТОВки було зазначено киянина Владислава Штукмейстера, а у 2021-2024 роках – іншого мешканця столиці Євгенія Баришполя.
До речі, можна припустити, що Аліна Адамчик є родичкою Олександра Адамчика – ексдиректора Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Херсонської облдержадміністрації (ОДА, 2015-2017 роки), ексзаступника голови цієї ж ОДА (2017-2019 роки) і ексдепутата минулого VII скликання Херсонської облради (обирався від партії “БПП”). Про це, наприклад, може свідчити той факт, що згаданий ексчиновник ще до 2022 року був зареєстрований у тому ж селі Виноградове. Громадськості Олександр Адамчик відомий, зокрема, тим, що у 2017-ому відмовився від хабара, який йому намагався дати херсонський автоперевізник.
Діяльність КП “Житлоінвестбуд-УКБ” регулярно викликає питання у правоохоронних органів через ймовірні факти ”бюджетних розпилів” при проведенні різних робіт. Зокрема, слідчі декілька разів звертали увагу на порушення при здійсненні реконструкції київського зоопарку, яка відбувалася на замовлення цього підприємства у 2017-2022 роках в рамках трьох черг (усього на її проведення було укладено чотири договори загальною ціною понад 1,64 млрд гривень). До слова, ці роботи розпочалися у період, коли “Житлоінвестбуд-УКБ” очолював вищезгаданий Вячеслав Непоп.
Зокрема, в рамках слідства, відкритого у лютому 2020-го, Нацполіція розслідувала порушення при виконанні третьої черги реконструкції звіринця. Тоді, серед іншого, правоохоронці з’ясували, що посадовці КП “Житлоінвестбуд-УКБ” заздалегідь домовилися з підрядником ПрАТ “Фундамент” про проведення цих робіт, погодивши їхню вартість (802,8 млн гривень), а сам тендер на право здійснення реконструкції було проведено формально. Про це, на думку слідства, свідчив факт, що підрядник виконував підготовчі роботи ще до проведення тендеру.
А у травні 2024 року суд по іншій справі звільнив від кримінальної відповідальності за службову недбалість Тетяну Прилипко – інженера з технічного нагляду “Житлоінвестбуд-УКБ”, яка у 2018 році підписувала акти виконаних робіт в рамках першої черги реконструкції зоопарку. За даними слідства, через цю посадовицю вказане КП заплатило за обладнання, яке по факту не встановлювалося. Таким чином прокуратура, яка не протестувала проти уникнення цією фігуранткою покарання, не зможе стягнути з неї компенсацію нанесених бюджету Києва збитків на суму трохи більше 2 млн гривень.
Вказане КП підпорядковане департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, який з 2 липня 2021 року очолює Борис Работнік. Діяльність даного департаменту з 2018 року контролює все той же Вячеслав Непоп. Також останній відомий як депутат Київради IV, V, VII, VIII скликань та чинного IX скликання Київради (на останніх виборах пройшов від партії мера Києва Віталія Кличка «УДАР»).