Співвласник «Української бронетехніки» Владислав Бельбас причетний до корупційної схеми розробки софту «Дзвін-АС» для ЗСУ з розтратою 239 млн гривень.
Про це редакція 368.media дізналася з матеріалів розслідування детективного бюро Absolution.
У грудні 2022 року міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що на озброєння Збройних Сил України прийнято автоматизовану систему управління бойовими діями «Дзвін-АС». З самого початку розробку фірми «Еверест Лімітед» супроводжували скандали.
У 2016 році Міністерство оборони уклало контракт із компанією ТОВ «Еверест Лімітед» на суму 722,6 млн гривень для розробки автоматизованої системи управління військами. Однак розслідування виявило, що ця компанія не мала досвіду в такій сфері. За даними слідства, її залучили завдяки лобіюванню з боку військових посадовців.
Але замість розробки власного ПО, компанія закупила готові продукти у афілійованих структур – системи Megapolis.DocNet, UnityBase Defense та SMS Communication System. Це призвело до 239 млн грн зайвих витрат з бюджету, з яких:
- 98 млн грн – на нібито розробку спеціального ПЗ,
- 141 млн грн – на його доопрацювання та адаптацію.
Фірми-прокладки та «злив» державних грошей
За версією слідства, більша частина бюджетних коштів, отриманих «Еверест Лімітед», була перерахована на рахунки пов’язаних компаній:
- ТОВ «Айкюжн ІТ»,
- ТОВ «Інтекресі Бейз»,
- ТОВ «НДІ Автопром»,
- ТОВ «РКІ-Консалтинг».
Фактично вони виступали посередниками, отримуючи гроші за програмні продукти та техніку, яка не відповідала вимогам контракту.
За даними внутрішнього аудиту Міністерства оборони, система управління військами, розроблена в межах проєкту, не відповідала встановленим технічним вимогам. Аудитори виявили серйозні порушення:
- 171,9 млн грн – незаконні витрати через оплату перенесення строків виконання робіт, сплату ПДВ та коригування документації.
- 550,7 млн грн – ризик втрати майна через відсутність належної інвентаризації.
- 15,2 млн грн – витрати на програмне забезпечення, яке фактично не використовувалося.
- 3,9 млн грн – безпідставні витрати на документацію, яка так і не була використана в розробці ПЗ.
- 263,7 млн грн – ймовірно завищені обсяги виконаних робіт без належного контролю.
НАБУ відкрило справу за ст. 191, 364-1, 425 та 426-1 КК. Підозри спочатку отримали начальник управління розвитку автоматизації Генштабу ЗСУ Олег Король та директор «Еверест Лімітед» Юрій Пастухов.

Юрій Пастухов
Нещодавно НАБУ оголосило підозри ексзаступнику начальника Генштабу ЗСУ Радіону Тимошенку та ексначальнику військ зв’язку ЗСУ Володимиру Рапку.
При цьому роль інших бенефіціарів схеми в бюро поки не розглядають, а мова у тому – хто лобіював компанію як надійного підрядника для Міноборони України?
Достатньо подивитися на фірми, які пов’язані з «Еверест Лімітед». Мова йде про київську фірму «Сучасні комунікаційні рішення», яку заснували у 2016 році (тоді ж коли був підписаний контракт з МОУ), що виробляє обладнання зв’язку. Директором вказаний Дмитро Люлін, а власниками у рівних долях: «Еверест Лімітед» та «Українська бронетехніка» (Юрій Миколайович Чубатюк та Олександр Олександрович Кузьма відповідно). При цьому директором та власником 10% компанії є Владислав Бельбас.
Нагадаємо, у справі №52017000000000889 НАБУ підозрює звільненого директора «Спецтехноекспорту» Владислава Бельбаса, його попередника Павла Барбула, ексзаступника директора СТЕ Володимира Муцинова, колишнього заступника начальника департаменту СТЕ Дениса Панасенка та ексначальника відділу СТЕ Тимофія Романюка.
Детективи встановили, що в 2009 році за ініціативою керівництва «Спецтехноекспорту» держпідприємство уклало з іноземною компанією Global Marketing SPLTD угоду про супровід одного з зовнішньоекономічних контрактів. За цим контрактом «Спецтехноекспорт» повинен був поставити військову продукцію, вироблену держпідприємством «Завод 410 ЦА» для Міністерства оборони Індії (Штабу Військово-повітряних сил). Посередництво нерезидента повинно було забезпечити укладення та подальше виконання зовнішньо-економічного контракту, за що «Спецтехноекспорт» заплатило 2,22 млн дол. Проте детективи НАБУ встановили, що Global Marketing SPLTD заявлені послуги не надавав, хоча між «Спецтехноекспортом» та іноземною фірмою було підписано акти про виконання робіт. На основі зазначених актів «Спецтехноекспорт» перерахував 2,2 млн дол. на рахунок Global Marketing SPLTD в банку Noor Islamic Bank в ОАЕ. Отже, держпідприємству завдали збитків на вказану суму.
Зараз «Еверест Лімітед» перереєстрували на громадянина Узбекістану Шохрубека Карімова. Фірма з листопада 2023 року змінила назви на ТОВ «Комторгпром» та переїхала до Запоріжжя.
Справа НАБУ щодо встановлення бенефіціарів угоди ще далека до завершення.
Та НАБУ то є кодляк , що прикриває корупціонерів, а не проводить боротьбу з ними
«Тисячі демонстрантів вийшли на вулиці Лондона на знак солідарності з Україною (фото)» Отой трамп такий же фашист-людоїд як і путін , Америка трампа прямує до побудови такого ж імперіалістичного фашизму ,який побудував путін у московії ! Наразі як ніколи актуальні слова Бертольда Брехта , — ще плодоносить черево , що породило гада ! !