Через два тижні з моменту передачі Кабміном 23 мільярдів ДПСУ для закупівлі боєприпасів у конкретної компанії Міноборони нарешті вирішило пояснити, чому так зробило.
Про це пише «Цензор.НЕТ».
Вже кілька місяців міністерство веде непублічне, але і нічим не прикрите протистояння з керівницею ДП «Агенція оборонних закупівель» Мариною Безруковою, яке може мати катастрофічні наслідки для обороноздатності держави.
Безрукова була призначена на посаду директорки АОЗ у січні 2024 року. Сюди вона перейшла з «Укренерго», де була членом правління, і до того ж головним закупівельником. Не великий секрет, що її призначення підтримали деякі громадських організацій. Спочатку призначення Безрукової міністерством подавалось як перемога – спеціаліст, яка отримала нагороди за боротьбу з корупційними ризиками в «Укренерго», мала полагодити роботу агенції після керівництва Володимира Пікузо, коли агенція нічого особливого не показала.
Безрукова і правда почала працювати. Але досить несподівано. І вже в кінці січня попросила профільного заступника міністра оборони Дмитра Кліменкова, щоб його позаштатна радниця Богдана Ярова перестала ходити в АОЗ і розповідати, що робити і купувати. Вже до літа про Безрукову в міністерстві відгукувались як про несистемну, яка не зрозуміло що робить.
У вересні в Безрукової спробували забрати закупівлі безпілотників (для чого планували створити третю агенцію), а потім і взагалі ліквідувати агенцію, шляхом об’єднання з ДОТ.
Черговий виток конфлікту стався 29 листопада, коли в АОЗ забрали 23 мільярди гривень і передали ці кошти рішенням Кабміну для ДПСУ, щоб ті своєю чергою здійснили закупівлю в конкретної польської компанії. Агенція оборонних закупівель зробила офіційну заяву, що в неї були контракти, на які можна було використати ці 23 мільярди.
«Переважна більшість із цих боєприпасів уже була проінспектована, на частину з них уже були оформлені експортні ліцензії. На решту ліцензії мають бути отримані вже найближчим часом. Агенція проводить попередню оплату лише за наявності у постачальника експортної ліцензії, отримання якої може зайняти тижні чи навіть місяці», – було сказано в заяві.
Оскільки переведення грошей викликало значне збурення громадянського суспільства, то ДПСУ одразу зробила заяву, де просила «не спекулювати» і запевняла, що і раніше робила такі закупівлі.
«Фірма-посередник, яка надала пропозиції, сертифікована в НАТО. Має багаторічний досвід роботи на ринку. 3 роки співпрацює з Державною прикордонною службою України. Виступає надійним постачальником. Не має жодних невиконаних контрактів з ДПСУ чи затримки в доставці товарів», – йдеться в заяві.
Пропозиція компанії передбачає 100 % передплату. Як свідчать відкрити дані, PHU Lechmar Sp. z o.o. – це підприємство, розташоване в Польщі, з головним офісом у Варшаві. Воно працює в секторі «Інші роздрібні торговці». Компанія заснована 22 жовтня 2004 року. Загальна чисельність співробітників на цей час становить 21 — 50 осіб. У 2023 році компанія повідомила про збільшення чистого доходу від продажів на 473,33 %. Його загальні активи зросли на 988,04 % за той же період. Чистий прибуток «PHU Lechmar» Sp. z o.o. зменшився на 1,44 % у 2023 році.
У Міноборони зазначили, що рішення про перенаправлення коштів на закупівлі через ДПСУ ухвалено на Ставці Верховного Головнокомандувача.
«Наприкінці листопада на рахунках АОЗ залишалося 102 млрд грн. Сума невзятих бюджетних зобов’язань становила 45 млрд грн, а несплачених за укладеними контрактами – 57 млрд грн. Це створило ризик, що частина коштів не буде використана для забезпечення потреб Збройних сил України до завершення бюджетного року», – зазначили у Міноборони.
А тепер дивимось, як ситуація після перекидання грошей виглядала на 4 грудня. З бюджету АОЗ для закупівлі зброї було виділено 283,2 мільярда. З них законтрактовано було 282 млрд. Тоді про які 57 мільярдів ідеться?
А йдеться про те, що після афер на кшталт контракту з «Львівським арсеналом» Міноборони почало відходити від порочної практики кожен раз давати аванс на 97% від суми контракту.
Наприклад, відповідно до запиту нардепа Ярослава Железняка зараз в АОЗ лише 13 таких контрактів. Натомість ще з 2022 року застосовується практика оплати за чергами. Тобто, у додатках до контрактів на постачання боєприпасів міститься табличка з датами поставки. Зазвичай, це 5-7 черг.
Оплата відбувається за кожну доставлену партію. В результаті цього в АОЗ дійсно є невиплачені 57 мільярдів.
Теоретично, невикористані гроші в кінці року дійсно мали б повернутись державі. А потім заново бути виділені АОЗ.
Не використані кошти в кінці року, да ви знущаєтеся. Зараз, коли кожна копійка має працювати на оборону, така бездіяльність виглядає як злочин.
Це ж величезні гроші, які могли б піти на армію, техніку чи амуніцію. У воєнний час такі речі — це провал. Якщо не вмієте швидко й ефективно працювати, то, може, варто дати дорогу тим, хто вміє? Бо це не про папери, це про життя людей на фронті.
А ті с@ки на телемарафоні закликають донатити на ЗСУ !!! Це у той час, коли ВЛАДА ЛІКВІДАТОРІВ УКРАЇНИ робить все , щоби якнайбільше українських воїнів загинуло від недостатку зброї на фронті та щоби Україна КАПІТУЛЮВАЛА ПЕРЕД ПУТІНИМ !!! ВЛАДА ЛІКВІДАТОРІВ УКРАЇНИ — СЛУГ ПУТІНА з 2019 року робить все для знищення української нації й знищення держави Україна !!! Українці, ви що, досі ще не зрозуміли тей факт !? ГОЛОВНИЙ ВОРОГ НАРІДУ УКРАЇНИ НАРАЗІ — ТО ВЛАДА БАРИГ — СЛУГ ПУТІНА !!!
Здається, АОЗ знову не справляється зі своїми обов’язками. Кошти, які мали бути витрачені на важливі боєприпаси, не були використані вчасно, і тепер знову виникають сумніви в ефективності цієї структури. Виглядає, що замість того, щоб справлятися з закупівлями, вони знову уникають відповідальності.
Я вже не можу терпіти ці постійні проблеми з АОЗ. Кожен раз, коли чуєш про їхню роботу, виникає тільки одне питання: чому вони не можуть нормально виконувати свої обов’язки? Мільярди не використані, закупівлі зриваються, а результат для ЗСУ сумний. Таке ставлення до національної оборони просто неприпустиме. Виглядає, що АОЗ просто не здатна справлятись з покладеними на неї завданнями.
Це ще один приклад, як агентство оборонних закупівель не справляється з завданнями. Якщо не можуть використати 57 мільярдів до кінця року, це викликає питання щодо їхньої ефективності.