Офіс генпрокурора розслідує масштабну корупційну схему, пов’язану з постачанням неякісного вугілля на ПАТ «Центренерго», наглядову раду якого очолює Андрій Гота. За даними слідства, зловмисники, використовуючи підконтрольні підприємства та корупційні зв’язки в Міністерстві енергетики, постачали вугілля сумнівного походження, оформлене підробленими документами на Зміївську (Харківська область) та Трипільську (Київська область) ТЕС.
Про це редакція 368.media дізналася з матеріалів відповідного кримінального провадження, відкритого ДБР.
У 2023-2024 роках ПАТ «Центренерго» уклало кілька договорів на поставку вугілля з компаніями ТОВ «Енерго Ресурс Груп» (45114874), ТОВ «Вугільна Компанія Оптенерготорг» (43050814), та ТОВ «Глобал Софт Україна» (наразі ТОВ «Тожрайм», 43305877) на 4,3 млрд грн.
Усі угоди передбачали поставки вугілля з базовою ціною 5076 грн за тонну (з ПДВ). За умовами договорів, у разі погіршення якості надавалися знижки від 1,3% до 10%, а за покращення — надбавки до 2,5%. Якщо зольність вугілля перевищувала 35% або вологість — 14%, ціна знижувалася до 507,6 грн за тонну.
Порушення умов договорів та фіктивні сертифікати
Слідство виявило, що замість якісного вугілля постачали продукцію невідомого походження без належної перевірки. Використовували підроблені сертифікати якості, нібито видані збагачувальними фабриками. Продукція завантажувалася в залізничні вагони і прямувала на ТЕС без необхідного контролю. Це стало можливим завдяки попередній домовленості з посадовими особами «Центренерго».
Отримані кошти перераховували на рахунки підставних фірм, знімалися готівкою та розподілялися між учасниками схеми. Наприклад, ТОВ «Вугільна Компанія Оптенерготорг» перевело 35 млн грн на рахунок ТОВ «Енерджі Капітал Груп», яке фактично не веде жодної діяльності, а його керівник виїхав на окуповану ворогом територію у 2022 році.
Компанія «Енерго Ресурс Груп» закуповувала вугілля у фірм, які займалися зовсім іншими видами діяльності, зокрема, торгівлею автомобілями. Так, ТОВ «Кевіан Драйв» та ПП «ОЛ Транс Глобал» отримали понад 143 млн грн за постачання вугілля, однак податкові органи заблокували більшість накладних через підозру у фіктивних операціях.
Окрім цього, «Енерго Ресурс Груп» декларувало оренду двох фабрик в ТОВ «Новіекс» у Донецькій області: селище Цукурине, Покровський район, вул. Шахтна, буд. 40; місто Мирноград, Покровський район, вул. Гірнича, буд. 2. Перевірка показала, що ці об’єкти не використовувалися для виробництва, оскільки не подавали звітів про викиди забруднюючих речовин. Цукурине знаходиться в зоні активних бойових дій та регулярно піддається обстрілам, що робить використання цих потужностей неможливим. Також відсутні дані про придбання електроенергії для роботи цих фабрик, що підтверджує їхню фіктивність.
Також «Енерго Ресурс Груп» декларувало фіктивні операції з:
- ВП «Західвуглезбут», чиї податкові накладні блокувалися через ризиковий статус контрагента
- ТОВ «Євросмарт», реалізували 8 авто, проте оплати не було
- ПП «ОК Авто», придбання 11 авто без фактичних оплат, підприємство визнано ризиковим
- ТОВ «Мейтіс», продаж 27 авто без виплат, реалізація дизельного палива не підтверджена
- ТОВ «Ойл сейлз груп», продаж дизельного палива (QR талони)грн без оплати, отримувач не мав транспортних засобів для використання цього палива
- ТОВ «Кентос», придбання дизпалива
- ТОВ «Адоніс Прайм», придбання дизельного палива на 27,6 млн грн, виплата 10 млн грн, відсутність транспортних засобів на балансі для використання палива.
- ТОВ «Левайс-Трейдінг» та ТОВ «ТД «Гринлайт», ймовірне обготівковування коштів
Державна податкова служба (ДПС) виявила масштабну схему фіктивних угод за участю кількох підприємств, пов’язаних із постачанням вугілля, що, ймовірно, мали на меті легалізацію коштів та ухилення від сплати податків.
ТОВ «ВК «Оптенерготорг», згідно з документами, уклало угоди на придбання кам’яного вугілля у кількох компаній на загальну суму понад 100 мільйонів гривень. Однак перевірки ДПС виявили численні порушення та ознаки фіктивної діяльності контрагентів. ТОВ «Норматекс» не подавала звіти до податкових органів та не мала достатніх ресурсів для здійснення реальних господарських операцій. ДПС визнала цю компанію ризиковою через відсутність необхідних умов для діяльності та недостовірні дані у податкових деклараціях. ТОВ «Енерджі капітал груп» за даними податкової звітності, фактично придбала лише незначну частину заявленого обсягу вугілля для підрядника. Також виявлено, що компанія не здійснює діяльності за зазначеною юридичною адресою.
ТОВ «Енергосенс» отримало перерахування, проте податкові органи встановили, що це підприємство не подавало звітність і не має працівників, що вказує на ознаки фіктивності.
Виявлені порушення можуть свідчити про масштабну схему з виведення державних коштів та ухилення від сплати податків.
Окрім іншого, досудовим розслідуванням встановлено, що посадовими особами підрядників «Центренерго» протягом 2023-2024 років використовуються реквізити фіктивних підприємств у якості передоплати за вугілля, з метою їх подальшого обготівкування, штучного створення первинних бухгалтерських документів (договорів, актів здачі-прийняття робіт (надання послуг), рахунків-фактур, видаткових накладних, податкових накладних та інших документів), які стали підставою для формування штучних витрат, що в подальшому вплинуло на фінансовий результат підприємств та об’єкт оподаткування.
Глава Наблюдательного совета Центрэнерго Андрей Гота продвигает на предприятие смотрящего за львовскими угольными шахтами Андрея Венгрина. Гота, который является советником Ермака, прикрываясь своим статусом, заставляет руководство станций заключать невыгодные, а подчас и вредительские контракты с фирмами Венгрина.
Сегодня у этих двух персонажей стоит на повестке дня организация поставки на Центрэнерго терриконов и отходов производства углеобогащения. Данная схема, предложенная Венгриным и полностью поддержана Готой, и продвигается по уровню руководительниц станции. Так в свою очередь директор Трипольской станции Петр Кравец дал подчиненным команду принимать смесь с золой 50-55%, а фактически с показателями 20% , это приведет снова к колоссальным убыткам «Центрэнерго».
Особый цинизм ситуации в том, что Змиевская ТЭС, стараниями Готы уже отключена от энергосистемы, так деньги на ремонты до нее фактически не дошли. Кроме того, на Центрэнерго все еще нет угля, потому схема с Венгриным – направлена на то, чтобы «спасти страну», а по факту – уничтожить оставшееся оборудования и набить карманы.
Венгрин – «смотрящий за рядом угольных шахт», вошел в схемы под прикрытием министра энергетики Насалыка, который сейчас под колпаком ГБР за коррупцию.
СМИ в 2019 году детально описывали «схему Венгрина»: после того, как на шахте добыли уголь, его разбавляют породой, чтобы получить больше денег. По бумагам проходит как уголь высшего качества, а на деле – оборудование выходит из строя.
И этого мошенника Гота, прикрываясь именем президента Зеленского заводит на Центрэнерго как поставщика.
А в ОП удивляются, почему это Зеленского 78% считают ответственным за коррупцию в Украине. С началом блекаутов, таких будет 100%.
Узнать детали:
Прокуратура не зрозуміло на що дивиться? Венгрін і його довірена особа Танчев Павло, який працює, УВАГА, заступником начальника по контролю якості вугілля з 2022 року. Обоє замішані в схемі по передачі обладнання з вуглевидобувних підприємств східних областей на виключно дві шахти які підконтрольні смотрящому Венгріну. Це шахта Бужанська «Волиньвугілля» і шахта «Надія» м.Червоноград. На обох шахтах видобуток становить 3 тис. тон на місяць, і керують шахтами люди яких поставив Венгрін! На «волиньвугіллі» Шикер Микола, який за рік роботи придбав собі будинок та автомобіль (за видобуток який на шахті Бужанській складав 300 тон на місяць), і на шахті «Надія» брат довіреної особи того ж Венгріна, директор підприємства Танчев Михайло (теж за півроку роботи придбав собі квартиру).
Ще в 2023 році коли шахта «Бужанська» видобувала вугілля з золою 70 0/0, шахта Надія видобувала якісне вугілля орієнтовно 2-3 тис тон на місяць. Вагони з шахти Надія з якісним вугіллям на половину загружена транзитом попадали на Волинську шахту Бужанську , де догружалися породою. Так вугілля з золою 27 стає з золою 55, як вказано в статті. Дане вугілля відправлялося на Центеренерго, де Танчев Павло ставив експертну оцінку золи 30 відсотків. Вся різниця в ціні осідала в кишенях керівників Центеренерго. Венгріна кришував Хейло, заступник міністра енергетики по вугіллю, якого той же Венгрін з Танчевим і підставили, за вимагання хабаря… але постає питання… якщо Хейло вимагав в Венгріна такі кошти, значить знав його схеми, що він може такі кошти звідкись взяти.
Знову питання до міністерства… Чому обладнання зі сходу не надали шахтам «Ллвівугілля» які видобувають за добу вугілля більше як ці дві шахти за місяць. Значить у Венгріна і Готи є потужна «криша» і міністр Галущенко на процеси в міністерстві зовсім не впливає?????
Мені здається то у вас проблема і вам не дає спокою, що державне майно не віддали оркам і не попиляли на металобрухт, а воно на шахтах і дуже хочеться напевно з державної власності розбазарити Центренерго і щоб вугілля не було. І орки ракетами стріляють і ви стараєтесь, а щось ніяк не виходить. Прям біднятко.
Повна немічність Уряду шмигаля, під патронатом ВРУ+ОПУ!!
Типовий ПРИКЛАД, використання службового становища для ОСОБИСТОГО збагачення за рахунок фальшування документів!!
Тому, заробивши ГРОШЕНЯТ, і тікають, особи призначені Зеленським на посади у Генпрокурори, за кордон! Призначив, дав грошей, і вивів за кордон…
Ну, і чим це, відрізняється від злочинів рашистів, з 2014 року в Україні!??!