Суддю Вінницького міського суду Сергія Саблука виправдали у справі в замаху на одержання хабаря у 75 тис. доларів.
Про це редакція 368.media дізналася з вироку Хмельницького міського суду.
На початку травня 2014-го розпорядженням голови Вінницької облради було звільнено головного лікаря Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні Тетяну Антонець у звʼязку із закінченням контракту. Жінка оскаржила це в суді.
З нею звʼязався голова обласної молодіжної організації «Батьківщина молода» Вадим Кудіяров і запропонував допомогу. Звільнення лікарки Кудіяров, нібито, пояснював тиском громадських активістів, який обіцяли припинити в разі, якщо та дасть 10 тис. доларів на розвиток дитячого футболу.
Згодом суддя Сергій Саблук виніс ухвалу про забезпечення позову: зупинення виконання розпорядження голови облради про звільнення позивачки із забороною призначення іншої особи на посаду. Активіст Кудіяров, начебто, повідомив, що ухвала винесена авансом і за неї треба заплатити 25 тис. доларів і ще 50 тис. судді за остаточне рішення. Зрозумівши, що в неї вимагають хабар, лікарка звернулася з заявою до правоохоронних органів.
Потерпіла поїхала на зустріч з Кудіяровим. Вони розмовляли в машині, де на передньому пасажирському сидінні сидів кремезний чоловік, який, за її словами, представився суддею. Через темну пору доби і відсутність освітлення жінка «суддю» не розгледіла.
Під час переговорів загальну грошову винагороду зменшили з 150 тисяч до 100 тисяч доларів. Із цієї суми 25 тисяч доларів мало піти на спортивні заходи і 75 тисяч доларів – судді.
За авансом у 25 тисяч доларів до потерпілої прийшов посередник. Його затримали працівники поліції. Загалом у справі було четверо підозрюваних: суддя і троє пособників у передачі неправомірної вигоди.
Суддя Саблук у судовому засіданні не визнав свою причетність до злочину. Своє знайомство та будь-які контакти з потерпілою та іншими фігурантами справи він заперечив.
Другий обвинувачений – це чоловік, на якого покладався обовʼязок підшукати особу, яка зустрінеться з лікаркою і отримає 25 тисяч доларів авансу для судді. Він також не визнав вину і показав, що з суддею та з потерпілою знайомий не був та не зустрічався. Підтвердив, що знає активіста, товаришував із ним у звʼязку з організацією спортивних змагань. Чоловік, який забирав гроші, живе в сусідньому районі та є з ним одного віку.
Інші двоє обвинувачених – колишній очільник обласної «Батьківщини молодої» Кудіяров і чоловік, якого затримали з грошима. У судових засіданнях вони повністю заперечили викладені в обвинувальному акті обставини і від дачі показань відмовились. Суд зупинив розгляд справи щодо них у звʼязку з мобілізацією на військову службу. Судовий розгляд стосовно цих осіб поновиться після їх звільнення з військової служби.
У підсумку суддю Саблука та пособника виправдали за недоведеністю обвинувачення. Ключові докази, а саме відомості з негласних слідчих розшукових дій (НСРД) і висновки експертизи відеозвукозапису, суд визнав недопустимими.
Причиною стало те, що прокурор не відкрив захисту і не долучив до справи ухвали слідчого судді Вінницького апеляційного суду, на підставі яких проводилися НСРД. Ці ухвали не були токож розсекречені і представлені для дослідження під час судового розгляду. Прокурор зіслався на лист Вінницького апеляційного суду, що такі документи за 2014 рік були знищенні у звʼязку з закінченням термінів зберігання. Але, як вбачається із листа, прокурор тільки у січні 2022 року звернувся до апеляційного суду з запитом на ухвали. Інших відомостей, що сторона обвинувачення своєчасно вжила заходів для отримання розсекречених ухвал, не представлено.
Тому суд вважає, що прокурор не довів допустимість доказів. Суд при цьому посилається на правові позиції Верховного суду, що для оцінки доказів, отриманих в результаті НСРД, необхідно дослідити процесуальні документи, які стали підставою для їх проведення.
Суддя Саблук з 2015 року не ухвалює судові рішення, але зберігає посаду і отримує суддівську зарплату.
Після цього ні у кого не повинно бути сумніву, що справу керевниці МСЕК Хмельницька похоронять, причому зроблять це публічно, голосно і помпезно. І клали вони всі на людей. І ключеве речення — отримував зарплатню весь цей час. Іпануться!
У може з прокурора спитати- чи він читав щось про розкриття матеріалів справи та наслідки своєї бездіяльності? Чим суд має підтвердити правомірність проведення НСРД без ухвали слідчого судді-запевненням бездаря (а може і не дуже й бездаря) прокурора?