Служба безпеки за сприяння Міністерства оборони України викрила схему розкрадання державних коштів під час закупівлі боєприпасів. Серед підозрюваних – відомий Олександр Лієв, який був керівником департаменту військово-технічної політики при Міноборони.
За даними слідства, до оборудки причетні колишні та діючі високопосадовці та очільники афілійованих компаній. Зловмисники намагалися вкрасти майже 1,5 млрд гривень на придбанні 100 тис. мінометних пострілів для ЗСУ.
За даними слідства, у серпні 2022 року чиновники уклали контракт на закупівлю оптової партії артснарядів з постачальником озброєнь «Львівський арсенал».
Потім Міноборони перевело на рахунки підприємства всю суму, передбачену підписаним документом.
Після одержання коштів менеджмент компанії перерахував частину грошей на баланс іноземної комерційної структури, яка мала поставити замовлені боєприпаси в Україну. Однак та не відправила жодного артснаряда до нашої держави, а отримані кошти вивела у тінь, перевівши їх на рахунки ще однієї афілійованої структури на Балканах.
Решта суми від Міноборони залишилася на рахунках української компанії в одному зі столичних банків. У результаті комплексних заходів співробітники СБУ задокументували схему розкрадання державних коштів та встановили всіх осіб, причетних до оборудки.
Завдяки вжитим СБУ заходам викрадені кошти арештовані, вирішується питання щодо їх повернення до бюджету України.
За матеріалами Служби безпеки 5 фігурантам провадження повідомлено про підозру за ч. 5 ст. 191 КК (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені організованою групою).
Зокрема, підозру отримали: колишній та нинішній керівники департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони, очільник та комерційний директор компанії «Львівський арсенал», а також їхній спільник – представник іноземної комерційної структури.
СБУ затримала одного із фігурантів на спробі виїхати за межі України, тож наразі він перебуває під вартою. Питання щодо запобіжних заходів для інших фігурантів наразі вирішується.
Обшуки торкнулися відомого українського політика Юрія Збітнєва.
Він був одним із наймолодших депутатів першого скликання Верховної Ради.
Пізніше займався бізнесом та політикою, у тому числі висувався у президенти на виборах 2004 року. Брав активну участь у подіях на Майдані в 2013-2014 роках. Брав участь у штурмі київської мерії у грудні 2013 року, очоливши групу майданівців, яка увірвалася до колонної зали.
У менш публічному просторі Збітнєв пов’язаний із фірмою «Львівський арсенал», у якої Міноборони України восени 2022 року замовило 100 тисяч мінометних пострілів на півтора мільярда гривень.
Гроші, за версією СБУ, було перераховано «Арсеналом» за кордон, а самі постріли в Україну не поставлено.
Зазначимо, що «Львівський арсенал» сам озброєнь не виробляє. Це фірма, створена у Києві у 2016 році. Її засновниками стали зареєстрована в Лондоні компанія (що внесла до статутного капіталу 120 тисяч гривень) та сам Юрій Збітнєв.
Це підприємство зареєстроване в одній із квартир старої київської «панельки». Однак, зважаючи на все, зв’язки у фірми Збітнєва виходили за межі Міноборони — вона кілька років тому отримала тендер у підконтрольного МВС виробника стрілецької зброї «Форт», але зірвала контракт і аж до 2022 року судилася за п’ять мільйонів гривень.
Збітнєв отримав підозру. Офіційно, без зазначення прізвищ, заявлялося, що вона оголошена керівнику та комерційному директору «Львівського арсеналу».
Відпустили під заставу і втік за кордон?
Прості українці донають по гривні на армію, а ці суки крадуть мільярдами. І ви думаєте хтось відповість за вкрадене, бо завели справу лише за підкуп посадовця. У кращому випадку буде застава у 10000грн. Коли ж виздихають усі корупціонери і судді з прокурорами, які так судять?