ВАКС заочно взяв під варту ексголову апеляційного суду Черкаської області Володимира Бабенка. Про це редакція 368.media дізналася з ухвали у кримінальному провадженні за ч. 2 ст. ст. 15 ч. 5 ст. 191 КК.
За версією слідства, у першій половині 2014 року у Бабенка виник умисел на передачу ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» приміщення суду. Будівля фактично була власністю територіальної громади та в оперативному управлінні без права відчуження.
До цього, у 2004 році суд уклав з ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» договір підряду з обстеження, розробки і виготовлення проекту реконструкції будівлі суду. За три роки компанія отримала 4,9 млн гривень.
Наприкінці 2014 року Бабенко ініціював розірвання договору в судовому порядку і стягнення з підрядника понесених витрат. На нараді він повідомив суддям, що фірма отримала гроші, тоді як, згідно з оцінкою, вартість обʼєкта на стадії реконструкції становить лише 2,5 млн грн, що не відповідає фактичним витратам суду. Пропонувалося, що «Черкасизалізобетонбуд» як компенсацію витрат реконструює інше приміщення суду — по вулиці Фрунзе, 29. Натомість будівельні матеріали та обʼєкт незавершеного будівництва на вулиці Гоголя будуть визнані власністю фірми-підрядника.
Бабенко намагався відчужити приміщення без згоди його власника — міської ради. Але через апеляційну скаргу прокуратури право власності на майно не зареєстрували за ТОВ «Черкасизалізобетонбуд» і план не було доведено до кінця.
Бабенку інкримінується розтрата ввіреного комунального майна. Справжня вартість будівлі експертами КНДІСЕ оцінюється у 16 млн гривень.
У червні 2019-го Вища рада правосуддя звільнила Бабенка у відставку. Хоча, за повідомленнями ЗМІ, він постійно фігурував у численних скандалах.
У 2015 році суддя Апеляційного суду Черкаської області Володимир Бондаренко звинуватив голову в тиску і навіть записав розмову із ним. Також Генеральна прокуратура розслідувала можливу причетність голови Апеляційного суду Черкаської області Бабенка до підробки документів для отримання шенгенської візи та поїздки в Бельгію.
Кримінальне провадження щодо замаху на розтрату майна, а саме будівлі суду, зареєстрували в березні 2013 року. Підозру Бабенку підписали тільки 28 червня 2022 року. Того ж дня його оголосили в розшук, 10 лютого — в міжнародний.
За даними прикордонної служби України, 25 вересня 2019 року Бабенко виїхав за межі України в напрямку Братислави і більше не повертався.
За інформацією Посольства Королівства Бельгія в Україні, Бабенко, оформлюючи візу на період з 10.01.2017 по 10.01.2022 подав лист ТОВ «Оріон-Гласс СК» із відомостями про те, що він обіймає у цій компанії посаду юриста із заробітною платою 550 Євро. Про роботу в Апеляційному суді Черкаської області взагалі не зазначив.
Під час обшуку квартири, в якій жив Бабенко, виявлено особисті записи екссудді, які свідчать про вибір країн для виїзду з метою переховування. У листуванні Бабенко згадує про те, що він неодноразово зустрічався із керівництвом Генеральної прокуратури, обговорює підстави закриття кримінальних проваджень щодо нього, повідомляє, що має друзів з числа співробітників Служби безпеки України.
Детективи зʼясували, що Бабенко має дозвіл на проживання у Словацькій Республіці, але фактично може проживати у Королівстві Іспанія.
Служба безпеки України ще з 2021 року розшукує Бабенка в іншій кримінальній справі, де йому також заочно обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Колишнього суддю підозрюють у втручанні в діяльність судових органів, завідомо незаконних затриманні, приводу, домашньому арешті або триманні під вартою, незаконному перешкоджанні зборам, мітингам і вуличним демонстраціям (ч.2 ст.376, ч.3 ст.371, ч.1 ст.340 КК).